Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


A posztmodern területi politika

Az 1970-es évek kezdetétől kibontakozó új folyamatok (természeti erőforrások kimerülése, globalizáció, új technológiák megjelenése), valamint a válságra adott reakciók eredményeként a fejlett országokban megkezdődött a kapitalizmus újrafelfedezése, egy új – posztfordista – korszak kibontakozása (7.6. táblázat). Megindult a gazdasági szerkezet átstrukturálódása: a szolgáltató ágazatok terjedése fokozatosan háttérbe szorította a korábban domináns nehézipari tevékenységeket. Ford termelési rendszere korszerűsítésre került,63 a tömegtermelést felváltotta a szegmentált piacokra irányuló egyedi gyártás, a rugalmas specializáció. A rugalmas termelési eljárások lehetővé tették a térrel és az idővel való hatékonyabb gazdálkodást, a termelés mennyiségének és a termékeknek a fogyasztók igényeihez igazítását (csak azt és olyan mennyiségben gyártanak, amit a fogyasztó igényel), így lényegesen kevesebb erőforrást használnak fel a termelés során (karcsú termelés, lean production). A rugalmas termelésben nagy szerepet kapott az új technológiák bevezetése, ami folyamatos tanulást és gyors alkalmazkodást követelt meg a munkavállalóktól. Ennek következtében a munka világa is átalakult: egyrészt megszűnt a fordizmusban megszokott munkahelyi és társadalmi biztonság, másrészt a futószalag melletti monoton munka helyét a csoportmunka (teammunka) vette át, harmadrészt új, rugalmas foglalkoztatási módok kerültek bevezetésre (részmunkaidős foglalkoztatás, távmunka) (Benko 1992; Cséfalvay 2004; Loughlin 2000).

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave