Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Programozás és monitoring

A programozás elve (programming principle) értelmében az alapok86 célkitűzéseit egy többéves programozási rendszer keretében kell megvalósítani, amely több szakaszból áll, beleértve a prioritások meghatározását, a finanszírozást, valamint egy irányítási és ellenőrzési rendszer kialakítását és működtetését (A kohéziós… 2007). A programozás elve tehát a fejlesztési stratégiák partnerségen alapuló kidolgozását, az azokból következő prioritások, programok és támogatások meghatározását, a fejlesztések egymásra épülését és időbeli ütemezését jelenti. Ez az elv azt szolgálja, hogy ne egy-egy projektet (akciót) támogassanak, hanem olyan célkitűzéseket, amelyek a területrendszer egészének vagy meghatározott alrendszerének a fejlődését befolyásolják. A fejlesztési stratégia a szereplők által kitűzött jövőbeli célok rendszerét tartalmazza, amit célszerű összehangolni a felsőbb szintek fejlesztési elképzeléseivel. Az összhangnak különösen a kohézióra vonatkozó közösségi stratégiai iránymutatásokban, a nemzeti stratégiai referenciakeretekben és az operatív programokban kell megmutatkoznia. Középszinten tehát olyan célrendszert érdemes felállítani, amely „fent” a makrogazdasági prioritásokhoz kapcsolódik, míg „lent” az alsóbb szintű területi egység fejlesztési elképzeléseit jeleníti meg (A kohéziós… 2007; Rechnitzer 1998b).

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave