Hardi Tamás

Duna-stratégia és területi fejlődés

A folyó lehetséges szerepe a régió területi fejlődésében


Előszó

Az Európai Unió stratégiai szintű elképzelései között érdekes helyet foglalnak el azok a kezdeményezések, amelyek földrajzi értelemben összetartozó makrorégiók kijelölését és közös fejlesztését szorgalmazzák. Ezek közül mintaként a Balti-tenger térségét felölelő Balti Stratégiát halljuk emlegetni, s ennek mintájára jött létre az Európai Duna Régió Stratégia is. Ezek a makrorégiók amolyan „régi-új” dolgok, hiszen valamiféle történelmi léptékű társadalmi-gazdasági kapcsolatrendszer már kialakult az együttműködő térségek között, kérdés, hogy ezek intenzitása, iránya megfelel-e az uniós törekvéseknek. Másrészt a nagytérségi fejlesztő gondolkodás az Unió részéről sem újdonság, hiszen az Interreg kezdeményezések kapcsán már két évtizedes múltja van a több államot, régiót átfogó stratégiaalkotásnak. Különböző megnyilatkozásokból azt olvashatjuk ki, hogy a napjainkban működésbe hozott makrorégiók amolyan „funkcionális régióként”, tehát térbeli érdekközösségekként képesek egyfajta kohéziót megvalósítani egymás között s az Unió terében egyaránt. Egyúttal a külső határokat is átlépik, hiszen olyan területek is szerepet kapnak ezekben a stratégiákban, amelyek szomszédosak ugyan, de nem EU-tagországokhoz tartoznak. Úgy gondoljuk, hogy a makrorégiók jövője nagymértékben függ attól, hogy a jelenlegi válságos évek után milyen irányt vesz az európai integráció, s a strukturális források elosztása milyen mértékben veszi figyelembe ezeket a makrorégiókat az új tervezési időszak céljainak meghatározásánál.

Duna-stratégia és területi fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 806 4

Nem sokkal azután, hogy Magyarország EU-elnökségének utolsó napjaiban, 2011. júniusában az Európai Unió Duna Stratégiáját deklarálták, felmerült az igény a Stratégia eredeti akcióterének lényeges mértékű kiterjesztésére, amely végül az Európai Duna Régió Stratégia kibővített elnevezéssel teljesedett ki. Ez a valamennyi part menti államot érintő törekvés egyértelműen aktuális, valós igényeket ölel fel, amelyeknek kielégítése azonban - a részes országok gazdasági és társadalmi struktúrájának különbözőségeit tekintve - kivételes felelősséget és multidiszciplináris felkészültséget igénylő feladat. A szerző tudományos-szakmai körökben ismert és elismert, széles körű felkészültsége, felelősségtudata, rendszerező képessége, szakszerű és világos nyelvezete hivatottá teszi őt arra, hogy a Stratégia hátterét illetően e nagy vállalkozás részesei számára lehetőséget nyújtson a szükséges tájékozódásra.

Berczik Árpád

az MTA rendes tagja

MTA Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézet

Az elkövetkező években a Duna lehet a kelet-közép-európai térség fejlődési övezetének generálója. Hardi Tamás hosszú évek óta kutatja a Duna-térséget, annak gazdasági, társadalmi, történelmi és közösségépítési folyamatait. Az elemzéseit számos, a Duna mentén tett utazás, terepmunka, szakmai együttműködés mélyítette el, így a leírtak mögött hely-, táj-, szervezetés emberismeret húzódik meg, ami még hitelesebbé teszi ezt a kiváló tudományos művet. Ajánlom a könyvet azok figyelmébe, akik tudni szeretnék, hogy mi volt a Duna-térség múltja, milyen sajátosságokat rejt a jelen, és mi várható a jövőben.

Rechnitzer János

a Széchenyi István Egyetem professzora

a Magyar Regionális Tudományi Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hardi-duna-strategia-es-teruleti-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave