Hardi Tamás

Duna-stratégia és területi fejlődés

A folyó lehetséges szerepe a régió területi fejlődésében


A nagyhatalmak geopolitikai és geoökonómiai pozíciója a Duna-térségben

Kijelenthetjük, hogy a folyó torkolatvidéke Európa egyik geopolitikailag forró pontja, ahol korábban a török és az orosz hatalom, majd a német és az orosz hatalom csapott össze. A torkolatvidéket (általában Galaţitól a tengerig) szinte minden kérdésben külön kezeljük, s szinte mindenhol az egész Alsó-Dunától különválasztva jelenítjük meg, mint önálló folyószakaszt. Ha felszínesen nézzük, akkor ennek az az oka, hogy Galaţiig még tengerjáró hajók is képesek közlekedni a Dunán, itt van a méltán híres és különleges Duna-delta. Mindezek alapján egyszerűen elfogadhatjuk, hogy a deltavidék természeti, fizikai tulajdonságainál fogva más, mint a folyó többi része. Ki kell emelnünk azonban, hogy ez a különállás véleményünk szerint inkább tulajdonítható a deltavidék stratégiai jelentőségének, hiszen ennek ellenőrzésével végső soron a dunai hajózás és kereskedelem (valamint a kikötők kereskedelmi és hadi használata is), valamint a felvízi, szárazföldbe zárt (landlocked) országok tengeri kereskedelme kézben tartható, s mint már említettük, a torkolatvidék szinte mindenhol egy folyó legfontosabb szakaszának minősül. Éppen ezért, elsősorban hatalmi szempontok alapján, kezelhetjük külön a torkolatvidéket, különösen az 1856. évi párizsi konferencia után, amikor a torkolatvidéket felügyelő Európai Duna Bizottság megalakult, a térség hatalmi játszmáiba bevonva a távoli brit és francia hatalmat is.

Duna-stratégia és területi fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 806 4

Nem sokkal azután, hogy Magyarország EU-elnökségének utolsó napjaiban, 2011. júniusában az Európai Unió Duna Stratégiáját deklarálták, felmerült az igény a Stratégia eredeti akcióterének lényeges mértékű kiterjesztésére, amely végül az Európai Duna Régió Stratégia kibővített elnevezéssel teljesedett ki. Ez a valamennyi part menti államot érintő törekvés egyértelműen aktuális, valós igényeket ölel fel, amelyeknek kielégítése azonban - a részes országok gazdasági és társadalmi struktúrájának különbözőségeit tekintve - kivételes felelősséget és multidiszciplináris felkészültséget igénylő feladat. A szerző tudományos-szakmai körökben ismert és elismert, széles körű felkészültsége, felelősségtudata, rendszerező képessége, szakszerű és világos nyelvezete hivatottá teszi őt arra, hogy a Stratégia hátterét illetően e nagy vállalkozás részesei számára lehetőséget nyújtson a szükséges tájékozódásra.

Berczik Árpád

az MTA rendes tagja

MTA Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézet

Az elkövetkező években a Duna lehet a kelet-közép-európai térség fejlődési övezetének generálója. Hardi Tamás hosszú évek óta kutatja a Duna-térséget, annak gazdasági, társadalmi, történelmi és közösségépítési folyamatait. Az elemzéseit számos, a Duna mentén tett utazás, terepmunka, szakmai együttműködés mélyítette el, így a leírtak mögött hely-, táj-, szervezetés emberismeret húzódik meg, ami még hitelesebbé teszi ezt a kiváló tudományos művet. Ajánlom a könyvet azok figyelmébe, akik tudni szeretnék, hogy mi volt a Duna-térség múltja, milyen sajátosságokat rejt a jelen, és mi várható a jövőben.

Rechnitzer János

a Széchenyi István Egyetem professzora

a Magyar Regionális Tudományi Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hardi-duna-strategia-es-teruleti-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave