Hardi Tamás

Duna-stratégia és területi fejlődés

A folyó lehetséges szerepe a régió területi fejlődésében


Egy folyó politikai földrajzi szerepe

Egy folyó politikai földrajzi szerepe sokrétű lehet. A folyóvíz mint erőforrás, ökológiai tényező, közlekedési útvonal, de mint kockázati tényező is alapvetően befolyásolhatja egy állam vagy térség gazdasági lehetőségeit, területi szerkezetét. Emellett a folyók természetéből adódóan ezek a tényezők nemzetközi értelemben is megosztottak, egyrészt a felvízi és alvízi országok/térségek között, másrészt határfolyószakaszok esetében a határos államok között. Ezért a jelentősebb folyók, illetve vízhálózatuk egy állam vagy térség politikai földrajzának kitüntetett elemei, másrészt a geopolitikai gondolkodást befolyásoló tényezők lehetnek. A folyók politikai földrajzi vizsgálata fontos a területi fejlesztési tervek előkészítésénél, s most ezt tesszük a Dunára vonatkoztatva is. Ezzel kívánjuk alátámasztani a könyv későbbi, a Duna-térség geopolitikai szituációját bemutató fejezetét is. Jelen fejezetben magára a folyóra, a folyóvölgyre koncentrálunk, s azt politikai összekötő és elválasztó vonalnak tekintjük, valamint egy olyan megosztandó gazdasági erőforrásnak és kockázati tényezőnek (természeti, környezetvédelmi és vízügyi szempontból), amely felett az egyes államok eltérő mértékben és eltérő érdekeltségek mentén rendelkeznek.

Duna-stratégia és területi fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 806 4

Nem sokkal azután, hogy Magyarország EU-elnökségének utolsó napjaiban, 2011. júniusában az Európai Unió Duna Stratégiáját deklarálták, felmerült az igény a Stratégia eredeti akcióterének lényeges mértékű kiterjesztésére, amely végül az Európai Duna Régió Stratégia kibővített elnevezéssel teljesedett ki. Ez a valamennyi part menti államot érintő törekvés egyértelműen aktuális, valós igényeket ölel fel, amelyeknek kielégítése azonban - a részes országok gazdasági és társadalmi struktúrájának különbözőségeit tekintve - kivételes felelősséget és multidiszciplináris felkészültséget igénylő feladat. A szerző tudományos-szakmai körökben ismert és elismert, széles körű felkészültsége, felelősségtudata, rendszerező képessége, szakszerű és világos nyelvezete hivatottá teszi őt arra, hogy a Stratégia hátterét illetően e nagy vállalkozás részesei számára lehetőséget nyújtson a szükséges tájékozódásra.

Berczik Árpád

az MTA rendes tagja

MTA Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézet

Az elkövetkező években a Duna lehet a kelet-közép-európai térség fejlődési övezetének generálója. Hardi Tamás hosszú évek óta kutatja a Duna-térséget, annak gazdasági, társadalmi, történelmi és közösségépítési folyamatait. Az elemzéseit számos, a Duna mentén tett utazás, terepmunka, szakmai együttműködés mélyítette el, így a leírtak mögött hely-, táj-, szervezetés emberismeret húzódik meg, ami még hitelesebbé teszi ezt a kiváló tudományos művet. Ajánlom a könyvet azok figyelmébe, akik tudni szeretnék, hogy mi volt a Duna-térség múltja, milyen sajátosságokat rejt a jelen, és mi várható a jövőben.

Rechnitzer János

a Széchenyi István Egyetem professzora

a Magyar Regionális Tudományi Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hardi-duna-strategia-es-teruleti-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave