Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


A társadalombiztosítás kiadásai

Az államháztartás másik fajsúlyos elemét a társadalombiztosítás jelenti. A legtöbb európai fejlett országban a jóléti funkciók számottevő részét a központi költségvetéstől többé-kevésbé elkülönülten a társadalombiztosítás rendszere kezeli. Van, ahol ez nem vagy csak részben válik el a központi kiadásoktól, ez nyilván torzíthatja a képet, amikor külön-külön vizsgáljuk az államháztartás egyes alrendszereit. Ugyanakkor az egyes országokban az államháztartási intézményi szerkezet viszonylag stabil, így az időbeni mozgásokat jól össze tudjuk vetni. A társadalombiztosítás szélesebb kiterjedése, ahogy korábban szó volt róla, a második világháború utáni évtizedekre tehető. A 7. ábra szerint a válságos hetvenes évtized elején a társadalombiztosítás kiadásai az európai fejlett országokban általában a GDP 11–15%-a között mozogtak. Két évtizeddel később, a kilencvenes évek elején, a válság ellenére jelentősen megnőttek a társadalombiztosítási kiadások. A 31. ábrán érzékelhettük, hogy 1990-ben a fejlett európai országokban ez az érték már a GDP 15–20%-át, közel egyötödét tette ki. A dél-európai országokban a társadalombiztosítás kiadásai megsokszorozódtak az 1970 és 1990 közötti két évtizedben, s már nem sokkal maradtak el ebben a fejlett országoktól.

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave