Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


A Heritage Foundation és a Wall Street Journal elemzése. World Economic Freedom

Az előzőkben vizsgált és e területen úttörőnek tekinthető Economic Freedom of the World index követőkre talált. Az amerikai Heritage Foundation és a Wall Street Journal közös munkája keretében megindult egy másik mutatószám-rendszer kidolgozása. Az Index of „World Economic Freedom” (WEF) 1995 és 2008 közötti időszakra vizsgálja a világ államait (Holmes–Feulner–O’Grady, 2008), 2008-ban már 162 országra terjed ki az elemzés. A készítők, az előző részben bemutatott anyag szerzőihez hasonlóan, a gazdasági szabadság elkötelezett hívei és hirdetői, de világossá teszik, hogy a modern világban ennek elsődlegesen intézményi feltételei vannak, s nem valamiféle szabadpiaci nosztalgia vezeti őket. Hangsúlyozzák a szerzők, hogy a szabadság és az anarchia két nagyon is különböző dolog. „Most, hogy a 21. századba lépünk, egyre több ország érti meg annak fontosságát, hogy olyan intézményrendszert alakítsanak ki, amely javítja állampolgáraik gazdasági szabadságát. A gazdasági szabadság és a gazdasági fellendülés közötti kapcsolat sohasem volt még ennél magától értetődőbb. A világ nemzetei azt várják kormányaiktól, hogy támogassa és fenntartsa azt a gazdasági környezetet, amely a legtöbb esélyt adja a gazdasági növekedéshez és az ország gazdagodásához” (Holmes–Feulner–O’Grady, 2008, XII).

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave