Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


Összefonódó fiskális kihívások a 21. század első évtizedeiben. Mit ír felül a 2007/2009-es válság és mit nem?

Európa fejlett országai a 2007/2009-es válság okozta korábban vázolt folyamatokban igen erősen érintettek. A könyvünkben adott elemzés és jellemzés érvényességét ez azonban nem homályosítja el, hanem éppen hangsúlyosabbá tesz számos fontos megállapítást, és felértékeli egyes tényezők relatív szerepét és súlyát. Az ezredforduló körüli évtizedek tapasztalata azt mutatta, hogy – a kirívó esetektől eltekintve – egyre kevésbé az állam mérete és annak csökkentése állt a fiskális elemzések és gyakorlatok középpontjában. Egyrészt azért, mert, mint mi is kimutattuk, az egyes országok, országcsoportok között számtalan történelmi, társadalmi, politikai különbség érzékelhető, ami kihat az államháztartások méretére és jellegére is. Ezek lassan és nehezen változtathatók, ezért a különböző „fogyókúrás egyenreceptek” nem alkalmazhatók, s általában nem is célravezetőek. A minimális állam helyett ezért sokkal célszerűbb egyfajta optimális méretben gondolkozni, amely természetesen lényegesen eltérhet a valós kiterjedéstől, s akkor bizony jelentős visszafogások lehetnek szükségesek. Adott esetekben ezek radikálisabb konszolidációt is igényelhetnek, mint amit egy univerzális méret ráhúzása eredményezne. Egyszerűen szólva, közel hasonló fejlettségű, méretű országok esetében előfordulhat, hogy az egyiknél a GDP 45%-át kitevő államháztartási kiadás optimálisnak tekinthető, míg a másiknál a 40% is jelentős redukálásra szorulhat.

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave