Báger Gusztáv

Korrupció

Büntetés, integritás, kompetencia


7. melléklet

Kompetencia-szótár
Kompetencia
Definíció
A folyamat végigkövetése
Képesség adott ügymenet vagy az ügy folyamatának nyomon követésére (monitoringjára) az iktatástól a jogerőre emelkedésig (postázásig).
Alaposság
Adott feladat teljes körű, gondos – ha kell, részletekbe menő – körültekintő és megfontolt végzésének képessége.
Becsületesség
Adott feladat megbízható, lelkiismeretes és (erkölcsi) elvárásoknak megfelelő végzésének képessége.
Csapatmunka
Másokkal együtt a csoport tagjaként közös feladatok és célok végzésének képessége.
Döntési képesség
Döntéshozatal képessége, amely magában foglalja adott ügy, probléma vagy lehetőség azonosítását, megértését, a körülmények vagy környezet mérlegelését, valamint adott döntés szempontjából releváns tényezők mérlegelését és a lehetséges következmények megítélését.
Együttműködési készség
Képesség adott szervezeten vagy szervezeti egységen belül a másokkal való kapcsolat kialakítására, fenntartására és közös tevékenységben (feladatban) való aktív részvételre.
Emberekkel bánni tudás
Képesség, amely lehetővé teszi, hogy adott személy (vezető, ügyintéző) másokat adott cél érdekében mozgósítson, különböző természetű vagy ellenérdekű embereket adott ügynek megnyerjen, illetve manipuláljon.
Empátia (mások megértése)
Mások megértésének képessége. Képesség, amelynek segítségével adott személy képes mások problémáit, helyzetét, érzelmeit felismerni és megérteni, illetve mások helyzetébe beleélni magát.
Eredmény-
központúság
Képesség olyan teljesítmény kifejtésére, amelyben adott személy az ügy végső következményére vagy a tevékenység céljára összpontosítva cselekszik.
Felelősség vállalása
Képesség adott tevékenység vállalásából származó következmények viselésére (vö. elszámoltathatóság).
Hibából tanulás
Képesség a helytelen megközelítés vagy cselekvés (például hibás döntés) felismerésére, belátására, következtetések levonására, és azonos vagy hasonló helyzet előfordulása esetén a szükséges korrekció elvégzésére.
Igazságosság
Képesség a helyes eljárásnak mint erkölcsi kritériumoknak megfelelő ügyintézésre, döntéshozatalra vagy méltányos hozzáállás tanúsítására.
Információelemzés
Képesség a folyamatban levő eljáráshoz, tevékenységhez rendelkezésre álló információk azonosítására, vizsgálatára és kiértékelésére.
Információfeldolgozás képessége
Képesség az információk azonosítására, gyűjtésére, felhasználására, kiértékelésére, rögzítésére és tárolására.
Innovatív készség
Képesség a munkával összefüggő problémák vagy lehetőségek újszerű megközelítésére, megoldásokra és új módon való kezelésükre.
Integritás (a felmérésben a könyvnél szűkebb értelmezés)
Képesség a társadalmi, etikai és szervezeti normák befogadására és normáknak megfelelő viselkedésre.
Jövőorientáltság
Képesség a perspektivikus látásmódra, a távlatokban gondolkodásra és az ennek megfelelő cselekvésre.
Képességek fejlesztése
Képesség adott személy készségeinek, jártasságainak és attitűdjeinek fejlesztésére (megtervezésére, fejlődésének elősegítésére, a követelményeknek vagy elvárásoknak megfelelő változtatására).
Kezdeményezőképesség
Képesség, proaktív hozzáállás (magatartás) adott helyzetben alkalmak, lehetőségek kihasználására adott cél teljesítése érdekében külön ösztönzés nélkül.
Kitartás
Képesség a kívánt cél elérése érdekében az akaratot és energiát az ügy/feladat elvégzéséig vagy ésszerű időtartamon át adott ügyre vagy feladatra összpontosítani.
Kockázatképesség
Képesség cselekvés kezdeményezésére olyan helyzetben, amikor
a cselekvés kimenete nemcsak előny, hanem hátrány is lehet.
Kommunikáció (befolyásolás)
Képesség mások meggyőzésére, gondolkodásának, cselekvésének irányítására, módosítására vagy megváltoztatására közvetítő eszközök, módszerek vagy információ felhasználásával.
Konfliktuskezelés
Képesség ellentmondásos helyzetben interperszonális stílus vagy módszer használatára, amelynek segítségével a személyek közötti konfliktus (ellentmondás) hatásosan oldódik, enyhül vagy megszűnik.
Következetesség
Képesség belsőleg ellentmondásmentes, a tárgyi követelményeknek megfelelő gondolkodásra vagy munkavégzésre.
Kreativitás
Képesség hagyományostól eltérő, alternatív, újszerű vagy innovatív megközelítésre, megoldásokra vagy lehetőségek meglátására.
Kritikus szemlélet
Képesség a logikai következetlenségek, hibák vagy belső ellentmondások feltárására.
Lehetőségek feltárása
Képesség a szervezettel, tevékenységgel vagy ügymenettel kapcsolatos kedvező alkalmak, lehetőségek, esélyek (opportunitások), illetve előnyös (alternatív) megoldási módozatok kigondolására, felismerésére és feltárására.
Logikus gondolkodás
Képesség adott ügyhöz vagy ügyvitelhez kapcsolódó információk között meglévő összefüggések felismerésére, értelmezésére, elemzésére és következtetések levonására az ügymenetnek vagy munkafolyamatnak megfelelően.
Más emberek motiválása
Képesség másoknál a teljesítés igényét kiváltani; képesség mások ösztönzésére, – akár azok motivációival, szándékaival szemben is.
Megbízhatóság
Képesség, amely lehetővé teszi, hogy adott személy a munkavégzés során az erkölcsi normáknak és szabályoknak megfelelően viselkedik, illetve a munkaköri előírásokat és jogszabályokat a várakozásoknak megfelelően betartja.
Munkához való hozzáállás
Képesség a feladatok ellátásának (munkavégzés) minőségét befolyásoló magatartás kifejtésére.
Önuralom
Képesség az indulatok tudatos megfékezésére; képesség, amelynek segítségével adott személy a számára kiélezett helyzetben nem ösztönösen viszonyul a másikhoz, hanem képes visszafogni magát és megfontolni cselekedetét.
Precizitás (pontosság a munkában)
Munkavégzéssel kapcsolatos képesség, amely magában foglalja a munka, feladat vagy ügy hibátlan, elvárt módon és határidőre történő teljesítését.
Problémamegoldó készség
Munkavégzéssel kapcsolatos képesség; a problémák azonosításának, a lehetséges megoldások megtalálásának, meghatározásának és a problémák eredményes megoldásának képessége.
Pszichológiai érzék
Készség vagy beállítódás interperszonális helyzetekben (többnyire konfliktusos helyzetekben, ügyfélfogadáskor, tárgyaláson, párbeszédben stb.) a helyzetnek megfelelő vagy a helyzetet kezelő magatartás tanúsítására.
Rugalmas gondolkodás
Képesség a gondolkodás, a szellemi tevékenység szituációnak megfelelő módosítására.
Stratégiai gondolkodás
Képesség logikai feltételek, tények, valamint erőforrások és körülmények figyelembevételével a megszerzett információk hosszú távú céloknak vagy víziónak megfelelő feldolgozására és alternatívák kidolgozására.
Stressztűrés
Képesség a munkával összefüggő stresszhelyzetek kezelésére anélkül, hogy változna a teljesítmény.
Szakmai ismeret
Képesség az elméleti, tárgyi (szakmai) és technikai tudás adott pozíciónak (munkakörnek) megfelelő szintű megszerzésére.
Számszerűsítési készség
Képesség az ügymenet (ügyvitel, ügyintézés) során az intézkedések, eredmények számszerű, mérhető formában való megjelenítésére.
Teljesítménymotiváció
Képesség magas szintű aktivitás kifejtésére, teljesítmény elérésére belső ösztönzés alapján.
Teljesítőképesség
Képesség a szervezeti, szervezeti egységgel vagy üggyel kapcsolatban megfogalmazott célok elérésére.
Tisztesség
Képesség az interperszonális kapcsolatokban az erkölcsös viselkedésre, az ügyintézés során az elvárt vagy előírt munkaköri normáknak megfelelő viselkedésre.
Utasítások megértésének képessége
Képesség az utasítások pozíciónak megfelelő felfogására (fogadására, feldolgozására és értelmezésére).
Ügyfél-orientáltság
Képesség az ügyfelek igényeinek, elvárásainak azonosítására, ügyfélkapcsolatok kialakítására és fenntartására, valamint az ügyfelek részére szolgáltatások nyújtására.
Vezetési technikák
Képesség a helyzetnek megfelelő vezetési módszerek és technikák alkalmazására.

Korrupció

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 771 5

Az egész társadalmat megkárosító korrupció elleni küzdelemben - hiszen a korrupt személyek a köz vagyonát csökkentik - napjainkban előtérbe került a korrupció megelőzése, ehhez kapcsolódóan pedig a veszélyeztetett személyek és szervezetek feddhetetlenségének, integritásának erősítése. Ennek érdekében biztosítani kell az egyéni képességek, készségek és szakmai felkészültség összhangját, vagyis a megfelelő kompetenciákat. Ezen felül meggyőződésem, hogy a korrupció elleni küzdelem elképzelhetetlen az erkölcsi alapok folyamatos megerősítése nélkül. Jelen könyv a fenti folyamat tudományos igényű feldolgozását nyújtja. Nemcsak a nemzetközi szervezetek és az egyes országok gyakorlati esetekkel illusztrált példáit mutatja be, hanem merít az elmúlt években egyre gyarapodó magyarországi eszköztárból is. Kiemelendő, hogy a könyv az integritás és a kompetencia fejlesztését, erősítését szorgalmazó fő mondanivalója összhangban van az ilyen irányú kormányzati célkitűzésekkel, így tartalmas szakirodalmi munkaként jó szívvel ajánlható nemcsak a gyakorlati szakemberek, de a közigazgatás fejlesztésének ügye iránt érdeklődő minden olvasó számára.

Rétvári Bence, parlamenti államtitkár

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium

Szerencsés pillanat, amikor egy jelentős kutatási eredmény és annak gyakorlati alkalmazása találkozik. Meggyőződésem, hogy magas színvonalú alapmű kerül mindazok kezébe, akik gyakorlati eszközökhöz szeretnének jutni a korrupció elleni küzdelemhez, vagy akár csak érdeklődnek az ilyen jelenségek „természetrajza" iránt. Báger Gusztáv professzor az Állami Számvevőszék keretében - jórészt irányításával - végzett kutatások alapján a legalkalmasabb időben írt könyvet a korrupció ellen folytatott küzdelem irányairól. A szerző a „büntetésről" a hangsúlyt - a nemzetközi tapasztalatokkal összhangban - a megelőzésre, az integritás kultúrájának erősítésére és - új irányt mutatva - a kompetenciaszemlélet alkalmazására javasolja helyezni. E könyv hivatott arra, hogy hiánypótló szakkönyvként és tananyagként segítse hazánkban a korrupció elleni fellépést, a megelőzését szolgáló gyakorlat meghonosítását.

Kovács Árpád

a Szegedi Tudományegyetem professzora

Hivatkozás: https://mersz.hu/bager-korrupcio//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave