Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


Adósságválság – nem először. Nem utoljára?

Ha van valami, ami a gyorsan változó magyar gazdaságtörténelemben visszatérő momentum, az az ország eladósodottsága, és az abból adódó külső determináltság. A fejlett, megállapodott térségekkel szembeni megkülönböztető jegyeink keresésében, a periférián olyan gyakran előálló rendkívüli helyzetek és különleges megoldási kísérletek értelmezésében szinte mindig beleütközünk az adósság dolgába. Önmagában is elég baj az adósságból fakadó többletteher és a hitelezőknek való kitettség, de különösen akkor veszedelmes az eladósodás, ha más vonatkozásokban is válságos az időszak. Ilyen volt 1981–1982, majd már más történelmi viszonyok között 1989–1990, a magyar társadalom életének heroikus, felemelő és egyben cudar nehéz két éve – és benne az adósságválság fenyegetése. Gazdaságunk állapotát és a rendszerváltoztató kormányok működését kétségtelenül drámaian meghatározta 1990-ben az a körülmény, hogy Magyarország olyan jelentős külső adóssággal lépett be a rendszerváltozás szakaszába, amelyre a Világbank a súlyosan eladósodott kategóriát alkalmazza.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave