Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


Az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is

A magyar gazdaság kritikus szakaszai rengeteg vonatkozásban eltértek egymástól, ám egy közös vonatkozás mégis adódik: az utolérés feladata. Természetesen nagy különbség van a hidegháborús idők viszonyai, valamint a jelen békés gazdasági versengésének feltételei között a nemzetközi utolérési törekvések jellegében. Ám mindig él ilyen törekvés, mind a vezető körökben, mind az egyszerű emberek között. Demokráciában a társadalom ilyen irányú várakozásai akkor is felkerülnek a politika napirendjére, ha az adott politikai erő maga nem tekintené elsőrendű ügynek a referenciacsoporthoz való közeledést, felzárkózást. De annak tekinti, okkal. A relatív lemaradásból folyamatos kitettség, többletkockázat fakad, emiatt nem lehet, nem szabad belenyugodni a tartós elmaradottságba. Politikai programnak is vállalhatatlan lenne a helyzet elfogadása, még akkor is, ha az utolérés nemzeti sorskérdéskénti elvetését azzal indokolná egy párt, hogy a spontán erők hatására hosszabb távon szerves felzárkózási pálya nyílhat, szemben az utolérés politikai erőltetésével.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave