Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


A peremvidéken hiány van anyagi tartalékból, biztonságérzetből és az intézményekbe vetett bizalomból

A gazdagsági fejlettségnek nyilvánvalóan van anyagi komponense, amit az államnak, a családoknak, a vállalkozásoknak, az intézményeknek és nonprofit szervezeteknek reál- és pénzügyi vagyonelemeiből összeállítható nemzeti vagyon fogalma foglal egybe. A vagyon-értékelés és az elemek összesítése bonyolult ügy. Még nehezebben mérhetők a gazdagsági fejlettség nem materiális összetevői: az emberek személyes tudása, az intézmények hatékony működésében megnyilvánuló tárgyiasult tudás, a cégek jó hírneve (’goodwill’), az állami intézményrendszer megbízhatósága és stabilitása, a közélet korrupciómentessége, az adómorál. Hívhatjuk ezeket összefoglalóan intézményi vagyonnak – melyről még annyira sem készül kimutatás, mint a nemzeti vagyon mértékéről. A már jó ideje gazdagabb országok részben közintézményeik megállapodottsága, megbízhatósága, jó hatásfoka miatt számítanak fejlettnek. Az életszínvonal, jólét terén akkor is jó ideig őrzik előnyüket, amikor a bruttó hazai vagy a bruttó nemzeti termék mutatóján mérve valamely feltörekvő ország elébük kerül.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave