Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


Ortodoxia és heterodoxia a közgazdaságtanban és a gazdaságpolitikában

Ha igaz, hogy az európai, sőt az egész nyugati politikai és gazdaságpolitikai felfogást átformálta a pénzügyi krízis, érdemes értelmeznünk a válság mibenlétét. Valójában nem egynemű folyamat ez: az események sorozata témánk felől nézve három szakaszba tagolható.22 Az első alapvetően a világgazdaság magjához tartozó, fejlett pénzügyi rendszerű országoknak, valamint a szorosan kapcsolódó gazdasági térségeknek a pénzpiacait, tőzsdéit érintette, és kezdetben korlátozott hatásúnak látszott.23 A Lehman Brothers 2008. szeptemberi csődjével vette kezdetét a második szakasz: pénzügyi zavarból hirtelen bizalmi válság, sőt piaci pánik fejlődött ki, amelynek következményei azonnal átterjedtek a reálgazdaságra. Ez esetben is a fejlett országok gazdaságai csúsztak elsőként recesszióba; a visszaesés nagysága viszont erősen függött az érintett ország külső pénzügyi nyitottságától és pénzügyi szektorának nagyságától.24 2009 jelentős visszaeséssel járt az Egyesült Államok, Nyugat-Európa, Japán alkotta fejlett triászban. Ám az ehhez szorosan kötődő peremhelyzetű országok némelyike (mint hazánk, vagy az ugyancsak igen nyitott szlovák, szlovén, ír gazdaság) még a nyugat-európai átlagénál is mélyebb recesszióba került.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave