Muraközy László (szerk.)

Minden Egész eltörött

Útteremtés és útfüggőség válságos környezetben


A kikényszeríthetőség problémái

Az SNE-be beépített szankciók problematikusságára szakértők már a kezdetektől felhívták a figyelmet. Sokan gyakorlatilag azt is megjósolták, hogy a pénzügyi szankciókat soha nem fogják kiszabni a kormányközi logikát megtestesítő Miniszterek Tanácsában. Eichengreen és Wyplosz (1998) a hidegháború korszakából ismerős nukleáris bombák analógiáját alkalmazta ennek a dilemmának az illusztrálására: egy nem elhanyagolható összegű (a GDP 0,2 és 0,5%-a közötti) büntetés esetleges alkalmazása feltételezhetően olyan politikai láncreakciót indítana be, amely nagyon kiélezhetné az unión belüli viszonyokat. Egy ilyen döntés nemcsak az érintett országban erősítené az EU-szkepticizmust, hanem a nemzeti szuverenitást érzékenyen kezelő tagállamok politikai elitjét/közvéleményét is a szorosabb integráció ellen hangolhatja. Összességében tehát a szankció hitelességét aláásta, hogy a potenciális negatív utórezgések hordereje miatt úgy vélték: úgyse meri majd az EU bevetni. A hitelességi problémát fokozta, hogy a szankciókat túl későn, csak a túlzottdeficit-eljárás folyamatának a legvégén lehetett (volna) alkalmazni. Egy olyan ország, amely már legalább másfél-két éve (nagyjából ennyi idő alapesetben, amíg az összes korrekciós határidő lejár a magas hiányérték kialakulásának megállapítását követően) képtelen úrrá lenni a fiskális problémáin, feltételezhetően elég rossz makropénzügyi helyzetben van (például akár folyamatos adósságmegújítási gondokkal is küzdhet a „kiszáradt” állampapírpiacán). Ebben a szituációban elég valószínűtlennek tűnik, hogy az európai partnerországok kormányai osszanak ki egy újabb (a költségvetési hiányt és adósságot tovább növelő) „pofont” a GDP fél százalékáig terjedő bírsággá alakítható letét megszavazásával.

Minden Egész eltörött

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 772 2

Könyvünk az Akadémiai Nívódíjas Gazdaságpolitikai kerekasztal sorozatnak immár a hatodik kötete. A kötet szerzői komparatív közelítésben elemzik Magyarország növekedési lehetőségeit, annak európai feltételrendszerét. Mint az Útteremtés és útfüggőség válságos környezetben alcím is utal rá, olyan pályát kell találnunk, amely - tanulva a sikeres nemzetközi tapasztalatokból - szakít a lemaradást konzerváló és erősítő magyar gyakorlattal.

Szerzők:

BENCZES ISTVÁN a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének habilitált egyetemi docense, junior príma- és Káldor-díjas közgazdász.

CSABA LÁSZLÓ akadémikus, egyetemi tanár. Írásai 20 országban jelentek meg. Több mint 200 tudományos közlemény szerzője.

GYŐRFFY DÓRA a Pázmány Péter Katolikus Egyetem habilitált egyetemi docense. Tanulmányait a Harvard Egyetemen és a Közép-európai Egyetemen végezte.

JANKOVICS LÁSZLÓ az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete gazdasági attaséja. Rendszeresen publikál a fiskális és monetáris politika kérdéseiben.

MURAKÖZY LÁSZLÓ a debreceni Közgazdaságtudományi Kar alapítója, 2000 és 2004 között első dékánja. A Gazdaságpolitikai kerekasztal sorozat szervezője.

PALÓCZ ÉVA a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Zrt. vezérigazgatója. Az ELTE Politológiai Intézet óraadó tanára. A Magyar Közgazdasági Társaság alelnöke.

REZESSY GERGELY tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen végezte. A Budapest Corvinus Egyetemen doktorandusz és óraadó tanár.

TÖRÖK ÁDÁM az MTA rendes tagja, egyetemi tanár. Tagja az MTA elnökségének. Eddig hat könyve és több mint 150 folyóiratcikke jelent meg.

VERES ANITA az MTA-PE Regionális Innovációs és Fejlődéstani Hálózati Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa, PhD-jelölt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-minden-egesz-eltorott//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave