Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


Európai fiskális politikák mérlegen – két válság közötti „kegyelmi” időszakban

A 20. század második felének egyik legtöbbet vizsgált és vitatott kérdéskörét az állami szerepvállalás megítélése jelentette. A gazdaságtudomány maga is nagyon megosztott ebben a kérdésben. A valóságban azonban a különböző nézetek és viták nemigen befolyásolták azt a tendenciát, amit az Adolph Wagner nevéhez kötött törvény (Wagner, 1883, 1911) már a 19. század végén előre jelzett, vagyis, hogy a gazdasági fejlődés előrehaladtával az állam súlya folyamatosan emelkedik. A múlt század hetvenes éveinek válsága az elméleti paradigmaváltás ellenére sem törte meg ezt a folyamatot, hanem éppen ellenkezőleg, egészen a kilencvenes évek elejéig a közszektor súlya dinamikusan növekedett (Tanzi–Schuknecht, 2000; Muraközy, 2010d, 2011b). A Great Moderation időszaka, az ezredforduló körüli évtizedek hoztak bizonyos konszolidációt, mérséklődést ezen a téren, de a 2007/2009-es válság három év alatt elsöpörte ezen eredmények zömét, s emellett az államadósságok terén minden eddiginél kritikusabb helyzetet teremtett a fejlett országokban (Muraközy, 2011c; World Bank, 2010, 2011; IMF, 2010a, 2010b).

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave