Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


A kormányzat teljesítménye és hatékonysága

A modern állam szerepének árnyaltabb megközelítését célozva megindultak az ezredforduló körüli évtizedekben olyan elemzések és kutatások (Gupta–Verhoeven, 2001; ECB, 2003, 2006), amelyek nem csupán a kormányzati kiadások nagyságát vizsgálták, hanem az általuk elért teljesítményt is, és a hatékonyságot helyezték előtérbe. Ez azért is bonyolult és minél több oldalról vizsgálandó kérdéskör, mert, szemben a magánszektor különböző termelő és szolgáltató vállalataival, a közszektor ráfordításai, kiterjedése, valamint a nyújtott kibocsátás nehezen összemérhető. Ugyanahhoz a mérethez eltérő állami teljesítmény párosulhat, illetve ugyanazt a kormányzati tevékenységkört különböző méretű államháztartással lehet ellátni. Az állam működésének hatékonyságát vizsgálva érdemes áttekintenünk két, az ezredforduló körüli helyzetet felmérő tanulmányt. Ez pillanatképet adhat számunkra, ami azért is érdekes, mert a fejlett országok akkorra stabilizálták államháztartási helyzetüket a kilencvenes évek aranykori növekedésének folyamatában. Szerzőik, António Afonso, Ludger Schuknecht és Vito Tanzi, az állammal kapcsolatos kutatások jól ismert szakértői. Az intézmények működése viszonylag hosszabb távon változik, ezért az ezredforduló pillanatképe segíthet árnyaltabb képet kapnunk a kétezres évek folyamatairól is, s egyben viszonyítási pontot adhat az elmúlt évek folyamatainak értékeléséhez.

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave