Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


Az adósságválság problémájának játékelméleti megközelítéséről

Az adósságválság kiindulópontja jogérvényesítési kérdés, azaz, hogy a szerződés kikényszerítése nem megvalósítható. Lehetséges magyarázat az adósságválságokra, hogy a felek hiányos szerződést (incomplete contract) kötöttek. Hiányos szerződés születhet például akkor, ha az egyik fél (a hitelt nyújtó vagy az adós) valamilyen fontos tényt nem mondott el pontosan, vagy rosszul mérte fel a jövőt. Az államadósság beszedése esetén nem működik a jogérvényesítés eszköze, ugyanis az államok hitelezőinek érdekérvényesítési problémája nem analóg a vállalati hitelek esetével (pl. egy állam nem teheti meg, hogy rendőrt küld egy másik országba). A jogérvényesítésnek nem lehet módja a hitelek újratárgyalása sem, mert ezzel sem kényszeríthetők ki az úgynevezett „comity”84 megoldások. Az államok közötti tartozás kiegyenlítésének lehetősége erősen függ a nemzetközi joggyakorlattól (Borensztein–Panizza, 2009). A jövőbeni finanszírozás megszűnésére hivatkozva a jogérvényesítés inkább „megkerülő” jellegű lehet. Mi lehet akkor a jogérvényesítés módja? A további adósságválságok megelőzése érdekében alkalmazhatók a játékelméletből ismert elrettentési (deterrence) stratégiák.

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave