Szanyi Miklós (szerk.)

Válság és megújulás

Múlt, jelen és jövő a világgazdaságban


Egy nagyon fontos előzmény

Szentes Tamás a hatvanas években egyetemi oktatóként kezdte kutatni a fejlődő országok elmaradottságát, annak okait, a vonatkozó szakirodalmat. 1964-től 1985-ig volt az MTA Afro-Ázsiai Kutatóközpontjának, majd az ebből alakult MTA Világgazdasági Kutatóintézetnek másodállású tudományos főmunkatársa. 1965-ben jelent meg első könyve a gazdasági elmaradottságról (Szentes, 1965). Igen fiatalon, 1967-től 1971-ig, a University of Dar es Salaam tanszékvezető professzora és a tanzániai National Development Corporation igazgatótanácsának tagja lett. Afrikában közvetlen tapasztalatokkal mélyítette ismereteit, találkozott a fejlődés-gazdaságtan, a dependenciaiskola sok kiemelkedő egyéniségével, megszilárdította saját nézetrendszerét. Mindeközben egymás után publikálta tanulmányait az Afro-Ázsiai Kutatóközpont Studies on Developing Countries című kiadványában. Ezekre alapozva az Akadémiai Kiadónál 1971-ben megjelent angol nyelvű összefoglaló alapműve (The Political Economy of Underdevelopment), amelynek nyomán nem csupán a szerző neve vált nemzetközileg ismertté a szakmai körökben, hanem jelentős mértékben erősítette az Afro-Ázsiai Kutatóközpont, majd a Világgazdasági Kutatóintézet nemzetközi elismertségét is (Szentes, 1971).20 Bognár József, Simai Mihály és más vezető kutatók nemzetközi tevékenysége és angol nyelvű publikációi mellett Szentes tudományos munkássága és a nemzetközi szervezetekben végzett szakértői munkája kiemelkedően hozzájárult ahhoz, hogy az MTA Világgazdasági Kutatóintézet abban az időszakban a fejlődéstanulmányok egyik legfontosabb és legismertebb kutatóhelyévé lett a sussexi Institute of Development Studies (IDS), a hágai Institute of Social Studies (ISS) s talán még a dacari Institut Africain de Développement Économique et de Planification (IDEP) mellett.21

Válság és megújulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 852 1

Ebben a jubileumi kötetben máig tartó időutazásra teszünk kísérletet. A világgazdaság néhány kiválasztott területének kutatási eredményeit követjük nyomon az 1970-es és 1980-as évektől napjainkig. A kötetben szereplő nyolc tanulmány egy-egy korabeli kutatási jelentés rövid bemutatásával indul, kiemeli ezeknek az elemzéseknek a mai napig helytálló megállapításait, értékeit. Ezt követően ugyanannak a témának egy mai viszonyokra vonatkozó elemzése következik, amely arra is törekszik, hogy bemutassa a mai folyamatok és a megelőző évtizedek jelenségei közötti összefüggéseket. Ezzel a módszerrel konkrét példákon keresztül tudjuk bemutatni egyrészt a világgazdasági folyamatokban megfigyelhető hosszabb távú tendenciák érvényesülését, másrészt azt is, hogy ezek feltárásában, a folyamatok jövőbeli várható továbbfejlődésének előrejelzésében a VKI kutatói milyen eredményeket tudtak elérni.

A kötetben helyet kapott tanulmányok nyolc témakörhöz kapcsolódnak. Az első blokkban a globalizáció folyamatai által megváltozó világgazdaság átfogó kérdései, problémái, a világgazdasági válságok, a centrum és periféria viszonya, a globalizálódó vállalati működés kérdései kaptak helyet. A második rész a világgazdasági kihívásokra adott különböző szintű gazdaságpolitikai válaszokkal foglalkozik. Miként lehet sikeresen alkalmazkodni, integrálódni a globális világgazdaságba? A globalizációval párhuzamosan kibontakozó regionalizáció, a sikeres világgazdasági integrációt elősegítő állami szerepvállalás, a mezőgazdaság problémái kapnak itt helyet. Egy fejezet pedig Közép- és Kelet-Európa rendszerváltás utáni gazdasági és társadalmi fejlődésének modellszerű sajátosságait tárja fel. A tárgyalt, aktuális világgazdasági kérdések a szakmai közvélemény érdeklődésére tart számot, de emellett a világgazdaság és a nemzetközi gazdaság témáinak mesterszintű oktatásához is hasznos tudásanyagot nyújt.

A Szerkesztő

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-valsag-es-megujulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave