Szanyi Miklós (szerk.)

Válság és megújulás

Múlt, jelen és jövő a világgazdaságban


Exportösztönzés – világpiaci nyitás

Az 1970-es és 1980-as évtizedet a világgazdasági nyitás, a nemzetközi gazdasági (kereskedelmi) kapcsolatok ugrásszerű fejlődése jellemezte. E két évtized joggal tekinthető a globalizáció előestéjének vagy bevezető szakaszának. Nagy lendülettel folyt a világkereskedelem útjában álló protekcionista akadályok leépítése. A nemzetközi gazdasági együttműködést intézményi oldalról a gazdasági integrációk, mindenekelőtt a nagyobbik európai integráció, a Közös Piac (Európai Gazdasági Közösség) mélyülése és kibővülése is nagymértékben segítette. A korszak egy másik fontos világgazdasági folyamata a gazdasági súlypontok kezdődő eltolódása volt Kelet- majd Délkelet-Ázsia irányába. Ennek a folyamatnak a keretében több ország rendkívül eredményesen tudott bekapcsolódni a világgazdaság megváltozó rendszerébe. Ezen országok a világpiaci konjunktúra lehetőségeit a kereskedelmi liberalizáció eredményeire támaszkodva célszerű fejlesztéspolitikai eszközök alkalmazásával tudták a maguk számára kihasználni. Török Ádám tanulmánya ennek az eszközrendszernek a sajátosságait, az alkalmazás lehetőségeit és korlátait vizsgálja azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy a kritikus szemmel értékelt tapasztalatokat a magyar gazdaságpolitika számára is hozzáférhetővé tegye.129

Válság és megújulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 852 1

Ebben a jubileumi kötetben máig tartó időutazásra teszünk kísérletet. A világgazdaság néhány kiválasztott területének kutatási eredményeit követjük nyomon az 1970-es és 1980-as évektől napjainkig. A kötetben szereplő nyolc tanulmány egy-egy korabeli kutatási jelentés rövid bemutatásával indul, kiemeli ezeknek az elemzéseknek a mai napig helytálló megállapításait, értékeit. Ezt követően ugyanannak a témának egy mai viszonyokra vonatkozó elemzése következik, amely arra is törekszik, hogy bemutassa a mai folyamatok és a megelőző évtizedek jelenségei közötti összefüggéseket. Ezzel a módszerrel konkrét példákon keresztül tudjuk bemutatni egyrészt a világgazdasági folyamatokban megfigyelhető hosszabb távú tendenciák érvényesülését, másrészt azt is, hogy ezek feltárásában, a folyamatok jövőbeli várható továbbfejlődésének előrejelzésében a VKI kutatói milyen eredményeket tudtak elérni.

A kötetben helyet kapott tanulmányok nyolc témakörhöz kapcsolódnak. Az első blokkban a globalizáció folyamatai által megváltozó világgazdaság átfogó kérdései, problémái, a világgazdasági válságok, a centrum és periféria viszonya, a globalizálódó vállalati működés kérdései kaptak helyet. A második rész a világgazdasági kihívásokra adott különböző szintű gazdaságpolitikai válaszokkal foglalkozik. Miként lehet sikeresen alkalmazkodni, integrálódni a globális világgazdaságba? A globalizációval párhuzamosan kibontakozó regionalizáció, a sikeres világgazdasági integrációt elősegítő állami szerepvállalás, a mezőgazdaság problémái kapnak itt helyet. Egy fejezet pedig Közép- és Kelet-Európa rendszerváltás utáni gazdasági és társadalmi fejlődésének modellszerű sajátosságait tárja fel. A tárgyalt, aktuális világgazdasági kérdések a szakmai közvélemény érdeklődésére tart számot, de emellett a világgazdaság és a nemzetközi gazdaság témáinak mesterszintű oktatásához is hasznos tudásanyagot nyújt.

A Szerkesztő

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-valsag-es-megujulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave