Szanyi Miklós (szerk.)

Válság és megújulás

Múlt, jelen és jövő a világgazdaságban


A magyar gazdaság torzulásai és a reform fő irányai

Pécsi Kálmán tanulmánya 17 oldal terjedelemben nagyon sűrítve, szinte címszavakban foglalja össze a gazdasági működés és a gazdaságpolitika legfontosabb problémáit Magyarországon 1988 tavaszán. Az évtizedes kutatások egyfajta összegzése az irat, egy vezetői összefoglaló. Mindjárt az első oldalon kiemeli a szerző, hogy a számottevő eltérések, a reformpolitika eredményei ellenére a magyar gazdaság rendkívül sok alapvető jellemzőt tekintve hasonló pályát fut be, mint a többi szocialista ország.147 Ezek a jellemzően negatívan értékelt tulajdonságok (zártság; autarkia; a politikai, gazdasági és személyes kapcsolatok ellenőrzése és terelése; hasonlóan torz gazdasági szerkezet stb.). „Azok a jellegzetes különbségek, amelyek az egyes országok között a második világháború utáni évekig fennálltak, …kezdtek eltűnni, nivellálódni. Ennek természetesen voltak hasznos eredményei. Az eredetileg gazdaságilag leggyengébb KGST-tagországok például e nivellálódás következtében sokat fejlődtek. Több volt azonban a nivellálódási folyamatból származó gond. Így pl. az eredetileg fejlettebb tagországok gazdaságának színvonala lefelé nivellálódott [kiemelés tőlem – Sz. M.]. A nivellálódás tendenciájából eredő legfőbb gazdasági baj azonban az volt, hogy a termelésben teljesítményhiányok az egyes országokban többé-kevésbé azonos pontokon alakultak ki, és a gazdasági struktúrák többé-kevésbé közös jellemzőivé váltak. Ezen a téren a legfontosabbá a korszerű technika általános hiánya vált a KGST-ben. Így ez a kiegyenlítődési tendencia a KGST-országok közötti természetes és kölcsönösen előnyös árucsere legfontosabb akadálya lett” (2). A lefelé nivellálódás káros folyamatai mellett az 1970-es évektől a gazdasági reformok és a külgazdasági nyitás következtében a gazdasági mechanizmusban és némileg a gazdasági teljesítményben is pozitív változások következtek be Magyarországon és Lengyelországban. A magyar reformközgazdászok munkái és Pécsi tanulmánya is éppen ezeknek a pozitív eltéréseknek a továbbvitelét, kiteljesítését célozták.

Válság és megújulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 852 1

Ebben a jubileumi kötetben máig tartó időutazásra teszünk kísérletet. A világgazdaság néhány kiválasztott területének kutatási eredményeit követjük nyomon az 1970-es és 1980-as évektől napjainkig. A kötetben szereplő nyolc tanulmány egy-egy korabeli kutatási jelentés rövid bemutatásával indul, kiemeli ezeknek az elemzéseknek a mai napig helytálló megállapításait, értékeit. Ezt követően ugyanannak a témának egy mai viszonyokra vonatkozó elemzése következik, amely arra is törekszik, hogy bemutassa a mai folyamatok és a megelőző évtizedek jelenségei közötti összefüggéseket. Ezzel a módszerrel konkrét példákon keresztül tudjuk bemutatni egyrészt a világgazdasági folyamatokban megfigyelhető hosszabb távú tendenciák érvényesülését, másrészt azt is, hogy ezek feltárásában, a folyamatok jövőbeli várható továbbfejlődésének előrejelzésében a VKI kutatói milyen eredményeket tudtak elérni.

A kötetben helyet kapott tanulmányok nyolc témakörhöz kapcsolódnak. Az első blokkban a globalizáció folyamatai által megváltozó világgazdaság átfogó kérdései, problémái, a világgazdasági válságok, a centrum és periféria viszonya, a globalizálódó vállalati működés kérdései kaptak helyet. A második rész a világgazdasági kihívásokra adott különböző szintű gazdaságpolitikai válaszokkal foglalkozik. Miként lehet sikeresen alkalmazkodni, integrálódni a globális világgazdaságba? A globalizációval párhuzamosan kibontakozó regionalizáció, a sikeres világgazdasági integrációt elősegítő állami szerepvállalás, a mezőgazdaság problémái kapnak itt helyet. Egy fejezet pedig Közép- és Kelet-Európa rendszerváltás utáni gazdasági és társadalmi fejlődésének modellszerű sajátosságait tárja fel. A tárgyalt, aktuális világgazdasági kérdések a szakmai közvélemény érdeklődésére tart számot, de emellett a világgazdaság és a nemzetközi gazdaság témáinak mesterszintű oktatásához is hasznos tudásanyagot nyújt.

A Szerkesztő

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-valsag-es-megujulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave