Szanyi Miklós (szerk.)

Válság és megújulás

Múlt, jelen és jövő a világgazdaságban


A kelet-közép-európai modell fő jellemzői

Mint láttuk, a VoC-irodalom nagyobb része egy vagy néhány terület kvantitatív vagy kvalitatív elemzésével, a területek összefüggéseinek csak hézagos feltárásával foglalkozik. Vagyis a gazdasági-társadalmi és politikai rendszerek elemeit igyekszik leírni, de kevés figyelmet szán a rendszerelemek összefüggéseire, a működési mechanizmusra. Ennek vizsgálata kétség kívül nagyságrendekkel nehezebb feladat, hiszen komoly országismereti alapok nélkül, másodlagos információkra támaszkodva, a működési vizsgálatok aligha tekinthetők többnek puszta spekulációnál.163 Ezek a gyakran teljesen egyedi információk viszont az esetek nagy részében nem vagy alig számszerűsíthetők. Ezért az egyes országokra érvényes modellszerű jellemzők pozitív módon gyakorlatilag csak kvalitatív módszerek alkalmazásával írhatók le. Összevetésük az EU-10-re vonatkozóan és egy esetleges kelet-közép-európai modell kidolgozása, pozitív definiálása még sokkal nehezebb feladatnak tűnik. Mégis úgy véljük, hogy ez az egyetlen korrekt, a sematikus modellalkalmazásokat túlhaladó vizsgálati módszer, amelyet mindenképpen szükséges megalkotni. A továbbiakban elsősorban Farkas (2011b) kvantitatív módszerekkel végzett felmérésének szerkezetére támaszkodva és azt kiegészítve próbálunk meg olyan kvalitatív szempontokat felsorakoztatni, amelyek a kelet-közép-európai modell belső összefüggéseinek megértését segítik elő.

Válság és megújulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 852 1

Ebben a jubileumi kötetben máig tartó időutazásra teszünk kísérletet. A világgazdaság néhány kiválasztott területének kutatási eredményeit követjük nyomon az 1970-es és 1980-as évektől napjainkig. A kötetben szereplő nyolc tanulmány egy-egy korabeli kutatási jelentés rövid bemutatásával indul, kiemeli ezeknek az elemzéseknek a mai napig helytálló megállapításait, értékeit. Ezt követően ugyanannak a témának egy mai viszonyokra vonatkozó elemzése következik, amely arra is törekszik, hogy bemutassa a mai folyamatok és a megelőző évtizedek jelenségei közötti összefüggéseket. Ezzel a módszerrel konkrét példákon keresztül tudjuk bemutatni egyrészt a világgazdasági folyamatokban megfigyelhető hosszabb távú tendenciák érvényesülését, másrészt azt is, hogy ezek feltárásában, a folyamatok jövőbeli várható továbbfejlődésének előrejelzésében a VKI kutatói milyen eredményeket tudtak elérni.

A kötetben helyet kapott tanulmányok nyolc témakörhöz kapcsolódnak. Az első blokkban a globalizáció folyamatai által megváltozó világgazdaság átfogó kérdései, problémái, a világgazdasági válságok, a centrum és periféria viszonya, a globalizálódó vállalati működés kérdései kaptak helyet. A második rész a világgazdasági kihívásokra adott különböző szintű gazdaságpolitikai válaszokkal foglalkozik. Miként lehet sikeresen alkalmazkodni, integrálódni a globális világgazdaságba? A globalizációval párhuzamosan kibontakozó regionalizáció, a sikeres világgazdasági integrációt elősegítő állami szerepvállalás, a mezőgazdaság problémái kapnak itt helyet. Egy fejezet pedig Közép- és Kelet-Európa rendszerváltás utáni gazdasági és társadalmi fejlődésének modellszerű sajátosságait tárja fel. A tárgyalt, aktuális világgazdasági kérdések a szakmai közvélemény érdeklődésére tart számot, de emellett a világgazdaság és a nemzetközi gazdaság témáinak mesterszintű oktatásához is hasznos tudásanyagot nyújt.

A Szerkesztő

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-valsag-es-megujulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave