Keller Kevin Lane, Kotler Philip

Marketingmenedzsment


Összefoglalás

 
  1. Az elemzéshez, a tervezéshez, a megvalósításhoz és a feladatok ellenőrzéséhez a marketingmenedzsereknek marketinginformáció-rendszerre (MIR) van szükségük. A MIR szerepe, hogy felmérje a menedzser információszükségletét, előteremtse az igényelt információt, és azt a megfelelő időben a megfelelő helyre eljuttassa.
  2. A MIR három elemből áll: (a) a belső nyilvántartási rendszer, amely információt tartalmaz a megrendelés–fizetés ciklusról és a forgalmi jelentések rendszeréről; (b) a marketingmegfigyelések rendszere, amely olyan eljárások és források összességét jelenti, amelyet a menedzserek a marketingkörnyezetben zajló megfelelő változásokról szóló mindennapi információk megszerzésére használnak; és (c) a piackutató rendszer, amely adott marketinghelyzettel kapcsolatos adatok és eredmények szisztematikus tervezését, gyűjtését és az adatok alapján a jelentés elkészítését teszi lehetővé.
  3. Sok lehetőségre a marketingszakemberek a trendek (bizonyos erősségű és időtartamú események irányzata és sorozata) és a megatrendek (főbb, hosszú távon ható társadalmi, gazdasági, politikai és technológiai változások) vizsgálata után találnak rá.
  4. A gyorsan változó világban a marketingnek hat fő környezeti tényezőre kell figyelnie: a demográfiai, a gazdasági, a társadalmi/kulturális, a természeti, a technológiai és a politikai-jogi tényezőkre.
  5. A demográfiai környezetben a marketingnek a világméretű népességnövekedéssel, a változó kor- és etnikai összetétellel, az iskolázottság szintjével, a hagyományostól eltérő családok terjedésével, valamint a népesség nagyarányú földrajzi átrendeződésével kell tisztában lennie.
  6. A gazdaság színterén a marketingszakembereknek a jövedelemeloszlásra, a megtakarítások és az eladósodás szintjére, valamint a hitelek hozzáférhetőségére kell összpontosítaniuk.
  7. A szociális-kulturális környezetben meg kell érteniük az embereknek önmagukhoz, másokhoz, a szervezetekhez, a társadalomhoz, a természethez és a világegyetemhez fűződő viszonyát. Olyan termékekkel kell a piacon megjelenniük, amelyek megfelelnek a társadalom alapvető és másodlagos értékeinek, de a társadalom különböző szubkultúráinak igényeivel is foglalkozniuk kell.
  8. A természeti környezetben a marketingszakembereknek tudatában kell lenniük annak, hogy a lakosság egyre inkább aggódik a környezet állapota miatt. Sokan követik a fenntarthatósági és zöld marketingprogramok példáját, amelyek mindinkább környezetbarát megoldásokat eredményeznek.
  9. A technológiai környezetben a forgalmazóknak tekintetbe kell venniük a technológiai változások gyorsuló ütemét, az innovációs lehetőségeket, a kutatás-fejlesztési költségvetés változását, illetőleg a technológiai változás okozta szigorúbb állami szabályozást.
  10. A politikai-jogi környezetben pedig a forgalmazónak számos, az üzleti gyakorlatot szabályozó jogszabály keretrendszerén belül és több különleges érdekcsoportot figyelembe véve kell tevékenykednie.
  11. Két kereslettípust ismerünk: a piaci és a vállalat termékei iránti keresletet. Az aktuális kereslet felbecsléséhez a vállalatoknak meg kell határozniuk a teljes piacpotenciált, egy adott terület piacpotenciálját, a teljes iparági forgalmat és a piacrészesedést. A várható kereslet becslése érdekében a vállalatok felmérik a vevők szándékait, felhasználhatják az értékesítőszemélyzet tapasztalatait, szakértői véleményeket gyűjthetnek, elemezhetik a korábbi eladásokat vagy piaci tesztet végezhetnek. A kereslet és a forgalom előrejelzésének valamennyi típusa esetében nélkülözhetetlen a matematikai modellek, a korszerű statisztikai technikák, valamint a számítógépes adatgyűjtési eljárások alkalmazása.
 

Marketingmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 778 4

A szerzők célja az volt, hogy a lehető legátfogóbb, legaktuálisabb és legpraktikusabb marketingszakkönyv szülessen meg. Törölték az idejétmúlt elemeket, s a legfrissebb példákkal és esetekkel aktualizálták a klasszikus művet.

Az új kiadásban található főbb változások

Minden fejezet elején vadonatúj illusztrációk adnak bevezetést. Aktuális márkákat vagy vállalatokat mutatnak be, emellett csoportos vitaindítóként is használhatók. Az egyes témaköröket teljesen új cégbemutató szakaszok színesítik. Ezek valódi vállalatok példáin keresztül szemléltetik a fejezetben tárgyalt fogalmakat. Termékeket, szolgáltatásokat és piacokat mutatnak be, gyakran reklámokkal vagy termékfotókkal is kiegészítve.

A fejezetek végén Kiváló marketingmunka címmel két-két mini-esettanulmány található, amely vezető szervezetek innovatív és leleményes marketingmegoldásait mutatja be. Mindegyik esethez a tantermi vitát és az elemzést előmozdító kérdések is kapcsolódnak.

Az új kiadás részletesen foglalkozik a gazdasági, a természeti és a technológiai környezet utóbbi években végbement drámai változásaival, különösen kihangsúlyozva a gazdasági válság idején alkalmazható marketingtechnikákat, a fenntarthatóság és a zöld marketing megjelenését, valamint az infokommunikáció egyre gyorsuló fejlődését.

A személyes kommunikációról szóló fejezetet jelentősen frissítették, figyelembe véve a közösségi médiumok és a kommunikációs környezet változásait.

Az új kiadás magyarországi megjelenését alapos szaklektori munka előzte meg. A kiadó ezúton mond köszönetet Bauer Andrásnak, Fojtik Jánosnak, Hofmeister-Tóth Ágnesnek, Horváth Dórának, Józsa Lászlónak, Rekettye Gábornak, Simon Juditnak és Veres Zoltánnak, akik ebben a nagyívű munkában részt vettek, és biztosították az adaptáció szakmai színvonalát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kotler-keller-marketingmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave