Báger Gusztáv

Magyarország integrációja a nemzetközi pénzügyi intézményekbe


Monetáris politika

Az OECD 2005 júliusában megjelent tanulmánya (Economic Survey, 2005) megállapítja, hogy 2003–2004-ben komoly feszültségek voltak a makrogazdasági politika különféle elemei között, ami kedvezőtlenül hatott a piac bizalmára. Az árfolyam-politika bizonytalanságai miatt mindkét irányból spekulációs támadást indítottak a forint ellen. Erre az ingatag helyzetre az MNB erőteljes kamatemelési lépésekkel reagált. Az élénk belföldi kereslet és a fiskális célkitűzések ismételt be nem tartása kétséget ébresztett, hogy az infláció gyorsan csökkenhet. A magas alapkamatot még 2004 folyamán is fenntartották, amikor a forint csaknem a sáv felső széléig erősödött. Ez újabb vitára vezetett a kormányzat és a jegybank között. A 2004 második felétől bekövetkező, többszöri alapkamat-csökkentés enyhítette a feszültséget. 2005 második felére további kamatcsökkentés és az inflációnak a célsávon belülre kerülése volt várható. A pénzügyi piacok azonban a gazdaságpolitikai feszültség jelentős enyhülése ellenére még törékenynek tartják az inflációcsökkentésben és a költségvetési deficit visszafogásában elért eredményeket, amit súlyosbít a fizetési mérleg nagy hiánya.

Magyarország integrációja a nemzetközi pénzügyi intézményekbe

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 810 1

A magyar szakirodalomban gyakoriak az olyan könyvek, amelyek arról szólnak, hogy miért nem működnek bizonyos intézmények, vagy arról, hogy miként lenne jó működniük. Ugyanakkor számos olyan fontos szereplő van a világgazdaságban, akiknek alaposan értenünk kellene a szerepét és a működését ahhoz, hogy jól fel tudjuk mérni gazdaságpolitikai alternatíváinkat. Ehhez azonban nemcsak ajánlásokra van szükségünk, hanem elmélyült intézményi elemzésekre is. Báger Gusztáv alapművet írt: a meghatározó nemzetközi pénzügyi szervezetek működéséről szóló elemző kézikönyvét az elméleti és a gyakorlati megközelítés ritka szerencsés keverékeként ajánlom a gazdaságpolitika iránt érdeklődő olvasóknak.

Török Ádám

egyetemi tanár

Pannon Egyetem, BME,

az MTA rendes tagja

A távolságtartó elegancia, a hűvös, tudományos igényesség, az előítélet-mentesség és a tudatosan felvállalt, érzelmet, kötődést sugárzó nézőpont együtt meglehetősen ritkán sajátja a világgazdaság folyamataival, meghatározó pénzügyi intézményeivel foglalkozó szakkönyveknek. Báger Gusztávnak sikerült ilyen ívű, igényű könyvet írnia. Olyat, mint amilyet több évtizedes pályáján maga is bejárt. Az olvasó egy vonzóan szerény, szakmailag pontos és gazdag, s nem utolsósorban magyarságát nyelvi igényességében is kifejező munkát vehet a kezébe. E könyvet azért is ajánlom jó szívvel, mert meggyőződésem, széles ismeretanyaga segít bennünket abban, hogy változó szűkebb és tágabb világunkhoz önfeladás nélkül, értékeinket őrizve, ugyanakkor helyünket, lehetőségeinket valóságukban látva alkalmazkodjunk, és így jussunk előre. A könyvet mindazoknak ajánlom, akik nyitottak a világra, akik tudni és érteni akarják, mi hogyan épül, működik és hat, és ha nem, akkor miért nem.

Kovács Árpád

egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem,

a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/bager-magyarorszag-integracioja-a-nemzetkozi-penzugyi-intezmenyekbe//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave