Bugár Gyöngyi

Piaci és hitelkockázat menedzsment


Példa

Egy bank egy fejlődő országnak nyújtott hitellel kapcsolatos kockázati kitettségét „eladhatja” oly módon, hogy az említett ország mulasztásához kötődő kötvényt bocsájt ki. Ezzel csökkenti az említett hitelkockázatnak történő kitettségét azáltal, hogy a fizetési mulasztás bekövetkezése esetén nem kell eleget tennie a kötvény kamatai törlesztési kötelezettségének. A befektető szemszögéből a CLN különbözik az adott fejlődő ország által kibocsájtott kötvénytől. Ha ugyanis a bank fizetésképtelenné válik, akkor vesztesége keletkezik annak ellenére, ha az adott ország jól teljesít. Ez azt jelenti, hogy a CLN mint hitelderivatíva partnerkockázatot is hordoz, azaz felmerül annak a lehetősége, hogy a partner (bank) nem képes a szerződésben rögzített fizetési kötelezettségei teljesítésére.

Piaci és hitelkockázat menedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 862 0

Az elmúlt néhány évtized egyik legnagyobb pénzügyi válsága kivételes módon erősítette annak jelentőségét, hogy pénzügyi döntéseinket ne csak determinisztikusnak hitt események és mutatók alapján hozzuk meg, hanem vegyük figyelembe a különböző kimenetekhez csatolható kockázatokat is. A modern tőkekövetelményi irányelvek (CRD) elmélete és gyakorlata nem is érthető meg a kockázati kitettség kezelésének képessége nélkül. E képességek megszerzéséhez nyújt kitűnő segítséget a könyv, melynek tartalmi elsajátítása nemcsak a pénzügyi szférában dolgozókat segíti, ugyanolyan haszonnal jár a reálszféra döntéshozói számára is.

Dr. Vörös József - akadémikus, egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem, Közgazdaságtudományi Kar

Rendkívül érdekes, sok tekintetben hiánypótló munkáról van szó. Ez a kiváló módszertanú, logikusan felépített szakkönyv a legmodernebb kockázatmérési és kezelési metodikák világába vezeti az Olvasót. Az elmúlt évek makrogazdasági eseményei még inkább szükségessé tették a kockázatmérés és -kezelés elméleti hátterének megismerését, mélyebb összefüggéseinek feltárását és szélesebb körben történő elterjesztését, továbbá azt, hogy ezeket az ismereteket, tapasztalatokat az eddigieknél sokkal nagyobb jelentőséggel bíró inputként vegyék figyelembe munkájuk során a gazdasági élet döntéshozói. A könyvet nemcsak a kockázatkezeléssel hivatásszerűen foglalkozó befektetési, pénzügyi szakemberek, de az üzleti élet egyéb területein tevékenykedő döntéshozók is haszonnal forgathatják. Fontos alapmű lehet továbbá azok számára is, akik e témakör mélyebb megismerése irányába folytatnak kutatásokat, illetve tovább szeretnék mélyíteni eddig megszerzett tudásukat.

Dr. Bánfai Barna - régióvezető, piacfejlesztési igazgató

DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank Zrt.

Nemzetközi hitelkrízis, mexikói peso-válság, ázsiai válság, másodrendű jelzáloghitel-piaci válság… Elég csak az utóbbi pár évtized pénzügyi kríziseire visszagondolni, hogy nyilvánvalóvá váljon, miért is elengedhetetlenül fontos a kockázatkezelés a gazdaságban. A könyvet olvasva az érdeklődő megismerkedhet a pénzügyi kockázatkezelés alapjaival, a piaci és hitelkockázat kezelésének eszközeivel. A könyv azonban nem csak a kockázatkezeléssel ismerkedőknek szól. Középső szegmense, ahol a szerző a különböző kockázati mutatókat és mérőszámokat ismerteti, a szakembereknek is érdekes információkkal szolgálhat. Különösen dicséretes, hogy Bugár Gyöngyi tematikusan felépített gyakorlati példákon keresztül kalauzol el bennünket e dinamikusan fejlődő tudományban.

Zsoldos Bálint - egy nemzetközi befektetési bank hitelkockázat elemzője

Hivatkozás: https://mersz.hu/bugar-piaci-es-hitelkockazat-menedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave