Mizik Tamás, Fertő Imre

Agrárgazdaságtan I.

Mezőgazdasági árak és piacok


Szezonalitás vizsgálata

Az azonos hullámhosszú és szabályos amplitúdójú, többnyire rövid távú ingadozásokat szezonális vagy idényszerű ingadozásnak nevezzük. Ez egy olyan ritmikus ingadozás, amely szabályosan visszatérő időközönként mindig azonos irányba téríti el az idősor értékét az alapirányzattól. A gazdasági idősorok szinte mindegyike mutat éves periódusokban ismétlődő szezonális ingadozást és/vagy periodikus ingadozást. Az ingadozás lehet akár napi, hetes, hónapos, attól függően, hogy mi okozta (például évszakok változása, ünnepek, társadalmi szokások). A mezőgazdaságban előállított termékek piaci megjelenésére jellemző a szezonális jelleg, és ezt általában követi az árak mozgása is. A növénytermesztésben általában konkrét időpontokhoz van kötve a vetés és a betakarítás is (az őszi búzát ősszel el kell vetni és nyáron le kell aratni, a kukoricát tavasszal vetik és ősszel aratják). Ez az úgynevezett kínálati szezonalitás. A mezőgazdasági termékek fogyasztása a betakarításhoz képest pedig egy bizonyos időszakkal később történik. Ez pedig a keresleti szezonalitás (vágott virág: Valentin-nap, nyáron fogyasztjuk inkább a jégkrémet és a sört, húsvétkor a sonkát). Az állattenyésztésben is megfigyelhető ez az éven belüli ingadozás a különböző állatfajok esetében (a halat ősszel lehalásszák, a juhoknál az ellés nagyban függ az évszakoktól), ugyanakkor a broilercsirke-előállításnál a zárt rendszerű tartás miatt kevésbé jelentkezik ez a hatás. Mivel a termékek ára szoros kapcsolatban van a termelés mennyiségével, ezért például a burgonya esetében a 8.15. ábrán jól elkülönül az év többi időszakától a májusi és a júniusi magas ár. Ez azt jelenti, hogy 2011 és 2015 között minden évben az előző időszakokhoz képest ebben a két hónapban jelentősen megemelkedett a burgonya ára Magyarországon. Ennek az alapvető oka az, hogy a Magyarországon termelt és betárolt burgonya tavasz végére már elfogyott, és az importból behozott ára jóval magasabb volt. A nyár folyamán már fokozatosan megjelent a piacon a hazai előállítású újburgonya, majd az ősz folyamán már be is takarították az összes hazai termést.

Agrárgazdaságtan I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 006 9

Az agrárgazdaságtani alapismeretek elsajátítása nélkülözhetetlen minden olyan hallgató számára, aki ilyen jellegű alapképzést választ. A tankönyv részletes áttekintést nyújt a keresletről, kínálatról és a piacokról, valamint kitér a mezőgazdasági sajátosságokra is. Külön terület az árak alakulása, illetve annak a minőséggel való kapcsolata, ami világszerte egyre nagyobb jelentőségű lesz. A határidős árupiacok fontos szerepet töltenek be a termelők számára rendkívül fontos árvárakozás szempontjából, míg a különböző hosszúságú ellátási láncok az egyedi keresleti igényekhez igazodnak.

A könyv nemzetközi és hazai kitekintésben vizsgálja a termelői együttműködések formáit, azok fontosságát, melyek mind a gazdálkodók, mind a fogyasztók számára meghatározó jelentőséggel bírnak.

Összességében a könyv részletesen körüljárja az alapvető témákat, és segíti azok megértését, így bátran ajánlom minden agrármérnök szakos hallgató számára.

Dr. Feldman Zsolt, helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium

Egyrészt azért örülök ennek a tankönyvnek, mert jól áttekinthető és pontos képet ad arról, hogy melyek az ágazat működésének közgazdasági alapelvei, valamint hogy miben más és miben hasonlít a gazdaság egyéb területeihez. Másrészt azért örülök ennek a tankönyvnek, mert segíthet javítani az ágazat megítélésén, mivel sikeresen mutatja meg, hogy az agrárgazdaságtan milyen szorosan kapcsolódik össze akár egy átlag élelmiszer-fogyasztó napi döntéseivel is - „from field to fork” -, mindezt életszerű és elgondolkoztató példákon keresztül. Remélem, hogy sok fiatal olvassa és sajátítja el majd a tankönyvben leírtakat, sőt a kollégáimnak is ajánlani fogom a forgatását, mert összefüggésbe helyez egy sor olyan ágazati kérdést, ami már régen került a kutatási fókuszunkba. Örülök, hogy olyan könyvet ajánlhatok, ami új kutatási témákon való gondolkozásra inspirált. Ezért remélem, hogy a jövő szakemberei közül lesznek, akik éppen e könyv miatt választják majd a mi izgalmas ágazatunkat és a kutatói pályát.

Dr. Juhász Anikó, AKI Főigazgató

Az agrárgazdaságtan az elmúlt évtizedekben a mezőgazdasági üzemtanból kiindulva egyre szélesebb témaköröket felölelő tudományág lett. Ezért a szerzők úgy döntöttek, hogy tankönyvsorozatot írnak az agrárgazdaságtan legfontosabb területeiről. Az első kötet a mezőgazdasági árak és piacok speciális szempontjainak elemzésével foglalkozik, továbbá számos gyakorlati példán keresztül bemutatja a mezőgazdaság sajátos jelenségeinek vizsgálatát egyszerű közgazdasági eszközök segítségével. A tankönyv öt témát ölel fel. Az első rész az agrárgazdaságtan tárgyáról és fejlődéséről szól. A második az árképzés alapjaival, a harmadik rész pedig a mezőgazdasági árak változásainak különböző aspektusaival foglalkozik. A negyedik rész az árképzés intézményeit tárgyalja, míg az ötödik rész az élelmiszer-gazdaságban megfigyelhető sajátos piaci kapcsolatokat vizsgálja. Az olvasók hiánypótló kötetet tartanak a kezükben, mert e tárgykörben a nemzetközi irányzatokat követő tankönyvsorozat eddig nem jelent meg Magyarországon. A sorozat első kötete is híven tükrözi a nemzetközi szemléletet, és csak biztatni tudom a szerzőket a többi kötet mielőbbi megjelentetésére. A magyar agrár-felsőoktatás oktatói és hallgatói hasznos tankönyvként forgathatják a szerzők művét, akik maguk is több évtizedes hazai és külföldi szakmai és oktatói tapasztalattal rendelkeznek.

Dr. Popp József, MTA doktora

Hivatkozás: https://mersz.hu/mizik-ferto-agrargazdasagtan-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave