Naresh K. Malhotra, Simon Judit közreműködésével

Marketingkutatás


Feladatok

Kérdések
  1. Írja le a gyakoriságok számításának folyamatát!
  2. Milyen helyzetmutatókat számítunk?
  3. Definiálja a kvartilisek közötti terjedelmet! Mit mér?
  4. Mit jelent a relatív szórás?
  5. Hogyan mérjük az eloszlás relatív laposságát vagy csúcsosságát?
  6. Mi a ferde eloszlás? Mit jelent ez?
  7. Mi a fő különbség a kereszttábla- és a gyakorisági eloszlás között?
  8. Mi a százalékszámítás általános szabálya a kereszttáblában?
  9. Mi a hamis korreláció?
  10. Mi a rejtett kapcsolat? Hogyan magyarázható?
  11. Indokolja meg a kereszttábla használatának gyakoriságát! Melyek a korlátai?
  12. Csoportosítsa a hipotézisvizsgálati módszereket!
  13. Mutassa be a t-próba elvégzésének folyamatát!
  14. Mutassa be, hogy mi a fő különbség a paraméteres és a nem paraméteres próbák között!
  15. A paraméteres adatok két független mintás t-próbájának mi a megfelelője a nem paraméteres próbák között?
  16. A paraméteres adatok páros mintás t-próbájának mi a megfelelője a nem paraméteres próbák között?
 
Gyakorlatok
  1. Nevezze meg, a következő esetekben milyen statisztikai elemzést, milyen próbát és tesztstatisztikát alkalmazna!
    1. A Camay szappan fogyasztói preferenciáit 11 fokozatú Likert-skálán mértük. Ezután a fogyasztó látott egy Camay-reklámot. A reklám megtekintése után újból megmértük a fogyasztók preferenciáit. Sikeres volt-e a reklám a preferenciák megváltoztatása terén?
    2. A Camay szappan preferenciája normális eloszlást követ-e?
    3. Egy 1000 háztartást tartalmazó megkérdezés válaszadóit a jégkrémfogyasztásuk alapján gyakran, közepesen gyakran, ritkán és jégkrémet nem fogyasztók közé soroltuk. Ezenkívül még jövedelmük szerint (magas, közepes és alacsony) kategorizáltuk a válaszadókat. Van-e kapcsolat a jégkrémfogyasztás és a jövedelem között?
    4. Egy a Market facts fogyasztói panel alapján elvégzett, 2000 háztartást magában foglaló reprezentatív megkérdezés válaszadóit arra kértük, hogy rangsoroljanak 10 áruházat (beleértve a Searst is) a preferenciarendszerük alapján. A mintát a háztartásméret mediánja alapján kis és nagy háztartásokra osztottuk. A Searsnél vásárlók preferenciája változik-e a háztartásmérettel?
  2. Egy nagy üdítőital-márka jelenlegi reklámkampánya megváltozna, ha a fogyasztók kevesebb, mint 30%-a szeretné?
    1. Fogalmazza meg a null- és az alternatívhipotézist!
    2. Vizsgálja meg az első- és másodfajú hiba lehetőségét a hipotézisvizsgálat esetén!
    3. Milyen statisztikai próbát használna? Miért?
    4. 300 fogyasztó véletlen mintája alapján 84-en mondták, hogy tetszett nekik a kampány. Megváltoztassuk-e a kampányt? Miért?
  3. Egy nagy áruházlánc szezonvégi kiárusítást tart hűtőszekrényekből. 10 bolt mintája alapján a hűtőszekrények eladásai a következőképpen alakultak: 80, 110, 0, 40, 70, 80, 100, 50, 80, 30.
    1. Bizonyítható-e hogy átlagosan 50-nél több hűtőszekrényt adtak el boltonként? Alkalmazza a α = 0,05 szignifikanciaszintet!
    2. Milyen feltétel teljesülése szükséges a próba elvégzéséhez?

Marketingkutatás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 867 5

A vállalatok vezetésében kulcsfontosságú a kutatás intelligens és átgondolt alkalmazása, hogy lépést tudjanak tartani az üzleti élet változásaival. A legsikeresebbek kétségtelenül sokoldalú képzettséggel, magas szintű kommunikációs készségekkel rendelkeznek, és kreatívan képesek megközelíteni a problémákat. Jelentős eredmény, ha egy könyv, így Malhotra munkája is lehetővé teszi az olvasók számára ezen képességek megszerzését. Ez az összefoglaló mű már megállta a helyét mint az egyik legsikeresebb kiadvány ebben a témában, több mint 140 egyetemen használják az Egyesült Államokban, nyolc nyelvre fordították le, és számos különböző, angol nyelvű kiadása jelent meg. A siker annak is köszönhető, hogy a könyv a kutatás legmodernebb eszközeit - az internetet, a számítógépen futtatható elemzési szoftvereket és a legfrissebb menedzsmenttechnikákat - ötvözi, amelyek a kutatási módszertan élvonalába tartoznak.

Michael Baumgardner, PhD

A Burke Inc. elnöke és vezérigazgatója

Változik a világ. Az üzleti környezet minden eddiginél nehezebben kiszámítható, a döntéshozók újabb és újabb kihívásokkal találják szembe magukat. A megfelelő stratégia és operáció kialakításához nélkülözhetetlen a vállalat kiforrott döntéstámogatási rendszere. Ez nagymértékben alapoz a marketingkutatás legkülönbözőbb technikáira. Egyre nagyobb a jelentősége az egyszerű, gyors, de mégis megbízható kutatási módszereknek, és azok hatékony alkalmazásának. A könyv könnyen érthető, letisztult formában kínálja tálcán a ma elérhető módszertani megközelítések többségét, ezzel segítve az eligazodást a marketing különböző területein dolgozóknak és a szakma iránt érdeklődőknek.

Az olvasás során külön élményt okozott számomra, hogy ebben a kiadásban szemléletes magyar példák is segítik a megértést. Simon Juditnak, a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing és Média Intézetének vezetőjének köszönhetően a kötet magyar esettanulmányokkal és a hazai piackutató szolgáltatások bemutatásával is jelentősen bővült.

Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap a kutatás területén a célirányosság, az eredményorientáltság. Nagy értéke a könyvnek, hogy szinte kultúrát teremtve, mind a nemzetközi, mind a magyar példákat az üzleti környezet bemutatásával kezdi, és nem fejezi be a szorosan vett kutatási eredmények ismertetésével, hanem megvilágítja azt is, hogy milyen döntések születtek, és azok milyen üzleti eredményeket hoztak. Nagyon fontos, hogy a jövő szakmai generációi felismerjék a teljes folyamat egységének fontosságát, mivel a marketingkutatás csak így tud érdekes, de öncélú hobbi helyett versenyelőnyt nyújtó komoly döntéstámogató eszközzé válni.

Müller Kornél

CMI igazgató, Közép-Kelet-Európa

Unilever

Hivatkozás: https://mersz.hu/malhotra-simon-marketingkutatas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave