Jászberényi Melinda, Zátori Anita, Ásványi Katalin (szerk.)

Fesztiválturizmus


A fesztiválok és a turizmus kapcsolata

A fesztiválturizmus a kulturális turizmus egy fajtája (Richards, 2001; Smith, 2003). A fesztiválokon kívül az élő kultúra más megnyilvánulási formái – pl. karneválok, vallási és művészeti rendezvények (pl. koncertek, színházi előadások) –is említést érdemelnek, ugyanis gyakran épp ezek az események a fesztiválok programjának alapkövei. Nem véletlen, hogy a kulturális turizmuson belül épp a fesztiválturizmus iránt növekedett meg olymértékben a piaci kereslet, hogy önmagában is meghatározó turisztikai termékként tekintsünk rá. Ennek egyik oka a fesztiválok komplex kínálati jellege és márkázhatósága, másrészt a fesztiválhangulat, avagy, ha úgy tetszik, az emelkedett, ünnepi pezsgés, ami áthatja a rendezvényt. Valójában ez a legfőbb tényező, ami megkülönböztet egy fesztivált egy koncerttől vagy más, nem fesztivál jellegű rendezvénytől. A fesztivál hangulati tényezőjének a fesztiválprogramhoz hasonló kiemelkedő szerepe van a fesztivál vonzerejének meghatározásában. A jóléti társadalmakban a szabadidős élmények szerepe felértékelődött (Schulze, 1995; Zátori, 2015), ami hozzájárult a fesztivál mint rendezvénytípus növekvő népszerűségéhez, mivel a jó fesztiválhangulat egy nem mindennapi, ünnepi, újszerű, közösségi élményt eredményez.

Fesztiválturizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

Nyomtatott megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 454 008 3

A fesztiválok, a fesztiválturizmus talán nem túlzás, a turisztikai kínálat csúcseseményei. Magyarország, amely Fesztivál-nagyhatalommá nőtte ki magát, turisztikai vonzereje jelentős, de regionális összehasonlításban nem tartozunk az élmezőnybe. Azért dolgozunk, hogy Magyarország vitán felül a Régió turisztikai központjává váljon pár éven belül. Ehhez kiváló, vonzó, innovatív és nem utolsósorban társadalmi, gazdasági szempontból hasznot hozó fesztiválok is kellenek. Vigyék hírünket a nagyvilágban és adjanak maradandó élményt magunknak és vendégeinknek.

Dr. Bienerth Gusztáv

turizmusért felelős kormánybiztos

A tanulmánykötet a turizmus és a kultúra határán elhelyezkedő, napjaink szabadidő eltöltésében meghatározó szegmenst képező, korszerű témát tárgyal. A munka széleskörűen hasznosítható a magyar nyelvű felsőoktatásban, különösen a turizmus-vendéglátás, turizmusmenedzsment és a legkülönbözőbb kulturális tanulmányokat felölelő szakokon. A kötet megközelítésmódja rendkívül transzdiszciplináris, a tanulmányok ismereteken átívelő, az eredmények tárházát több dimenzióban (társadalom, gazdaság, környezet) felvonultató szemléletűek.

Michalkó Gábor

tudományos tanácsadó, MTA CSFK Földrajztudományi Intézet

egyetemi tanár, Budapesti Corvinus Egyetem Marketing és Média Intézet

A Magyar Fesztivál Szövetség elnökeként, Kapolcs és egyéb fesztiválok alapítójaként - de zeneszerző-előadóművészként is - örülök a kötetnek, amely igényes „olvasata" a sokunkat érintő fesztiválvilágunknak. Elemzései, esettanulmányai nem csak tudományos ismereteket, száraz áttekintést, de izgalmas betekintést, színes élményt nyújt szervezőnek, szakembernek, sőt a fesztiválok iránt érdeklődőnek egyaránt. Sűrű köszönet a létrehozóknak.

Márta István

Magyar Fesztivál Szövetség elnöke

Egy-két évtizeddel ezelőtt ösztönös mozdulatokkal indítottuk el fesztiváljainkat, amelyek sikertörténetek lettek, ezzel is mutatva, hogy jó érzékkel tapintottunk rá egy közösségi igényre. Ha tizenöt évvel ezelőtt már létezett volna ez a könyv, akkor a fesztiválok előtt ezzel kezdtem volna, de az is biztos, hogy minden fesztiválszervezőnek kötelező olvasmánnyá tenném.

Rókusfalvy Pál

kommunikációs szakember, fesztiválszervező

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jaszberenyi-zatori-asvanyi-fesztivalturizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave