Poór József (szerk.)

Menedzsment-tanácsadási kézikönyv

Innováció – megújulás – fenntarthatóság


A karrier-tanácsadás posztmodern megközelítése

A posztmodern modellek annak jelentőségét emelik ki a karrierdöntési folyamatban, hogy miként értelmezzük azt a karrierutat, amelyen épp járunk, fókuszálva azokra a szubjektív tapasztalatokra, amelyeket a karrierépítésünk során nyertünk. Ezen belül az ún. kontextuális karriermodellek azokat az utakat írják le, amelyek környezeti faktorként beépíthetőek a karrier-tanácsadás folyamatába. A karrierfejlődést egy dinamikus folyamatként értelmezik, egy olyan tevékenységrendszerként, amely során az egyén személyes karrierelképzelései és a társas, társadalmi környezet elemei folyamatosan interakcióban vannak egymással. Az emberek tevékenységeken, akciókon keresztül építik karrierjüket, s ezeknek az aktusoknak és a karriernek az értelmezésében fontos szerepet játszanak azok a konstruktumok, amelyek azoktól a szereplőktől származnak, akik életünk más részleteiben is meghatározóak, ezen aktivitások közül a célvezérelt aktivitások csoportja különösen fontos. A konstruktivista irányzat teóriája szerint az emberek aktívan szervezik saját tapasztalataikat, s konstruálják meg azok értelmezését. Ennek eredményei láthatók mind az információk szervezésében, mind az általunk hozott döntésekben éppúgy, akárcsak saját viselkedésünk értelmezésében. A modern karrierteóriákban megismert személyiségtípusok és karrierfejlődési feladatok napjaink munkaerőpiacán új értelmet nyernek, hisz az illeszkedés és a fejlődés igénye mellett a személyes identitás megőrzésének a szervezeti elvárásokkal való összehangolása is elvárásként fogalmazódik meg. Napjaink munkavállalói egészen másfajta elvárásrendszerrel szembesülnek, mint szüleik, hisz egy globalizálódott munkaerőpiacon, multikulturális környezetben, egy életpálya során akár 10 munkahelyet, s akár több szakmát is váltanak. Az egyén tudatos karrierépítése olyan elvárás, melynek megvalósításához lényeges támpontokat kínál a konstruktivista szemlélet. Míg korábban a „Milyen személyes potenciállal rendelkezik valaki?” – megválaszolása állt a középpontban, ma egyre inkább az a kérdés, hogy miként hasznosítja azt, amivel rendelkezik. Super (1968) elképzeléséhez csatlakozva Savickas (2008) is úgy vélekedik, hogy az „öndefiníció teóriája” helyett ma inkább az „önkonstrukció teóriája” lehet helytálló a karrierút értelmezésében.

Menedzsment-tanácsadási kézikönyv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 011 3

800 oldalas könyv a tanácsadásról a digitalizáció korában?! Igen! Tegyék félre előítéleteiket! Sokaknak adhat ötleteket, javaslatokat és megoldásokat, a vezetői feladatokat is ellátók számára, és nem csak a vállalati szférában. A hazai tanácsadói szakma elismert vezetői, tanácsadói, trénerei és oktatói adnak gazdag menüt ehhez. Ízlelgessék és emésztgessék! Élvezetes és építő!

Czakó Erzsébet egyetemi tanár, igazgató

Budapesti Corvinus Egyetem,Gazdálkodástudományi Kar,

Vállalatgazdaságtan Intézet

A globális válság rádöbbentette a vállalatok többségét arra, hogy a sikeres túlélés, a megváltozott feltételekhez történő gyors alkalmazkodás menedzseléséhez nincs kellő tudásuk. Arra is rádöbbentek, hogy hiányos vezetői kompetenciáikat a legolcsóbban és legszakszerűbben külső tanácsadó cégekkel együttműködve erősíthetik meg. Ez a kézikönyv színvonalasan áttekinti a tanácsadói szolgáltatások széles körét, nemcsak vállalati vezetőknek ajánlható, de kiválóan használható a felsőoktatásban is.

Lengyel Imre, az MTA doktora, Akadémiai Díjas egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Amióta az innovatív tanácsadói képességek a siker kulcsfontosságú elemévé váltak a tudásalapú szakmai szolgáltatások esetében, egy ilyen komplex és sokrétű könyv nagyon hasznos forrása lehet a tanácsadók állandóan bővülő tudásbázisának.

Aaron Michelin ügyvezető igazgató

Enersense International Oy Gyakorló HR szakemberként, szervezetfejlesztőként folyamatosan dolgozom tanácsadókkal, legyenek azok belső avagy külső tanácsadók. Alapvetően a HR szerepe is a folyamatos belső fejlesztés és fejlődés biztosítása - ez a tevékenység a felgyorsult környezetben sokszor jár együtt dilemmákkal, és keressük a tapasztalati tudást hozzá. Ehhez a munkához kiváló kiinduló és összefoglaló művet tart a kezében az olvasó. Nélkülözhetetlennek tartok egy ilyen átfogó művet a vezetők, szervezeti szakemberek és külső tanácsadók polcáról.

Bárdos Andrea szervezetfejlesztési vezető

Bonafarm Csoport

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-menedzsment-tanacsadasi-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave