Irimiás Anna

Filmturizmus

A filmek és televíziós sorozatok turisztikai szerepének és hatásainak geográfiai vizsgálata


A filmforgatás alatti együttműködés

A logisztikai szolgáltatások biztosítása, a forgatási engedélyek beszerzése (vagy a beszerzés megkönnyítése), a helyszínbejáró túrák lebonyolítása, a parkolási engedélyek vagy parkolóhelyek biztosítása mind olyan segítség, amellyel a helyi turisztikai szervezetek vagy a filmtanács segítheti a forgató stáb munkáját. A filmnek, a filmforgatási helyszínnek és a színészeknek is presztízs értékű, ha a média már a film forgatása alatt foglalkozik velük. A színészek és/vagy a rendező bevonása a helyszíni szolgáltatások és kereskedelmi egységek (például az elsődleges turisztikai szuprastruktúra esetében: szállodák, éttermek, kávézók) népszerűsítésébe szintén a desztináció javára válhat. A Gyűrűk Ura forgatását szigorú titoktartás védte, így semmilyen belső információ, kép, hanganyag nem szivároghatott ki a 16 hónapos forgatás idején, mivel egyszerre forgatták le mindhárom részt. A filmsztárok arcukat és nevüket adták a helyi termékek, kávézók és éttermek reklámozásához. Új-Zéland fővárosában, Wellingtonban a színészek neve továbbra is húzóerőként hat, a hivatalos filmes túra oldalán (http://www.wellingtonnz.com/) jelzik, hogy a Green Parrot volt Viggo Mortensen (Aragorn) kedvenc étterme, a Motel bárba járt Liv Tyler (Arwen) vagy a Matternhorn étteremben étkeztek a hobbitok.

Filmturizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 876 7

A Lumière fivérek 1895-ben meghökkentőt alkottak: mozgóvá tették az évezredeken keresztül statikusan ábrázolt valóságot, megteremtették a mozit. Irimiás Anna 120 évvel később a filmipart a turizmuskutatás fókuszába helyezte, ezzel új irányt szabott az utazásról való gondolkodásnak. Az üzleti szféra érdeklődését élvező és a tudományos berkekben is elismert filmturizmus napjaink turisztikai piacának azon résterméke, amely alapvetően a filmforgatások helyszíneinek felkeresésére épít. A könyv a filmturizmus tanulmányozására tudományokon átívelő módon vállalkozik, ugyanakkor a filmek és utazások iránt érdeklődő Olvasónak is sok szórakoztató információt nyújt. A földrajz-, a közgazdaság-, a művészettudomány és a kulturális antropológia ismereteit ötvözve kalauzolja az Olvasót a filmrendezők komponálta álomvilág és a turisztikai desztinációk értékesítését végzők valósága közötti mezsgyén.

Mindazoknak ajánlom e könyvet, akik a szabadidőipar bármely szegmensében érintettek, legyenek azok a térrel, a kultúrával, a gazdasággal vagy akár a művészetekkel foglalkozó szakemberek, ám főként ajánlom mozi- és utazásrajongóknak. Higgyék el, meghökkentő lesz!

Michalkó Gábor

tudományos tanácsadó, MTA CSFK Földrajztudományi Intézet

egyetemi tanár, Budapesti Corvinus Egyetem Marketing és Média Intézet

Két világ találkozása. A szerző igazi, modern turisztikai szakember, aki a köteten keresztül nem csupán tudományterületének rendkívül alapos ismeretéről tesz tanúságot, de személyes indíttatású kutatási kíváncsiságának köszönhetően egy átfogó, széles körű, az egész világot felölelő tudást nyújtó művel gazdagítja a turizmusirodalmat. A turisztikai és a filmes szakemberek, döntéshozók és az „amatőr” filmrajongók is haszonnal forgathatják, a leírtak pedig minden bizonnyal katalizátorként hatnak a filmturizmusban rejlő lehetőség jövőbeni kiaknázására hazánkban. A modern tudományok elvárásaihoz maximálisan igazodó tartalmat jól szerkesztett fejezetek, számos gyakorlati példa és olvasmányos stílus kíséri. FELVÉTEL INDUL!

Sulyok Judit

a Pannon Egyetem adjunktusa

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-filmturizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave