Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


Térbeli dinamika és az új gazdaságföldrajz

A gazdaság térbeli szerkezetének integrált magyarázatához szinte minden gondolati elem készen állt az 1990-es évtized kezdetére a térrel foglalkozó közgazdasági szaktudományok (a regionális közgazdaságtan, a telephelyelmélet, a városgazdaságtan és a gazdaságföldrajz) irodalmában (Ottaviano–Thisse, 2004). A növekvő hozadék jelentősége ismert volt, csakúgy, mint az, hogy a tökéletes versenyre alapuló általános egyensúly elmélete képtelen a térszerkezet magyarázatára, vagyis a térszemléletű közgazdaságtant a tökéletlen verseny viszonyai között kell felépíteni. Ismert volt az agglomerációs externáliák szerepe, a kumulatív okság felfogása vagy az a logika is, miszerint, homogén teret feltételezve, a centrifugális és centripetális erők között létrejött egyensúly adja meg egy gazdaság térstruktúrájának jellemzőit. A megoldás mégsem a térgazdasági tudományokon belülről, hanem „kívülről” érkezett: a közgazdaságtan fővonalának a nemzetközi gazdaságtanban már jól kipróbált gondolati keretét adaptálta Paul Krugman a szubnacionális régiók létrejöttének magyarázatára, létrehozva egy olyan gazdaságelméleti alapmodellt, mely az egyensúlyi árak, jövedelmek, mennyiségek létrejöttének és a térszerkezet egyensúlyának kialakulását magyarázza egységes gondolati keretben. Ezzel, úgy tűnik, véget ért a közgazdaságtani fővonalat sokáig jellemző közöny a térbeli problémák vizsgálata iránt.

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave