Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


A kapcsolatok kialakulása

A kapcsolatok kialakulását a virtuális térben mozgó ágensek közelsége vezérli. Az egymáshoz közel kerülő régiók között kapcsolat jön létre, amely egy bizonyos ideig fennmarad. A kapcsolat létrejöttének valószínűségét ezek alapján két tényező határozza meg. Egyrészt az, hogy a régiókat reprezentáló ágenseknek mekkora az átmérőjük: adott nagyságú virtuális térben ugyanis minél nagyobb az átmérők nagysága, annál nagyobb eséllyel találkoznak (ütköznek) az ágensek. Mivel az ágensek átmérőjét az adott régió K+F kiadásainak nagyságához kötjük, egy pozitív valós RR-paraméter határozza meg, hogy a virtuális tér méretéhez képest az ágensek átlagosan mekkorák. Az RR-paraméter értéke 0 és 1 közötti értéket vehet fel, amennyiben értéke 0, a régiókat jelképező körök pontokká zsugorodnak (ebben az esetben a K+F kiadások relatív mérete nem játszik szerepet), amennyiben 1, úgy a legnagyobb K+F kiadással rendelkező régió átmérője megegyezik a virtuális tér rövidebbik oldalával. Az is fontos, hogy az ágenseknek milyen közel kell kerülniük egymáshoz mozgásuk során, hogy kapcsolat jöjjön létre közöttük. Ehhez definiálunk egy PC paramétert, amely 0 és 1 közötti értékeket vehet fel. Amennyiben értéke 0, a virtuális térben vett távolságtól függetlenül létrejön a kapcsolat két régió között (ebben az esetben a modell teljes hálózatot szimulál a többi paraméter értékétől függetlenül). Amennyiben értéke 1, csak akkor jön létre a kapcsolat, ha a régiók ténylegesen összeütköznek a virtuális térben.

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave