Veres Zoltán, Hoffmann Márta, Kozák Ákos (szerk.)

Bevezetés a piackutatásba


Trendkutatás

A társadalom változása nem hagyja érintetlenül a fogyasztói szokásokat sem (gondoljunk csak bele, hogy például a környezet védelme, mint vásárlást befolyásoló szempont 2-3 évtizeddel ezelőtt még Nyugat-Európában is tökéletesen mellékes volt, manapság viszont a legfontosabb kritériumok egyike, de éppilyen fontos trend a nyugati társadalmak elöregedése, az, hogy rövid időn belül a társadalom fele 50 év fölötti lesz). Éppen ezeket a változásokat próbálják követni a fogyasztói trendkutatások: a többnyire évente vagy kétévente lefolytatott vizsgálatok arra irányulnak, hogy milyen változások figyelhetők meg a fogyasztók gondolkodásában, milyen okok állnak ezek hátterében, és hogyan módosulnak ennek következtében a fogyasztók elvárásai, milyen új piaci lehetőségek nyílnak meg. Mivel a trendek függetlenek szektoroktól, termékektől, szolgáltatásoktól, a fogyasztók általános viselkedésében érhetőek tetten, nincs szükség külön-külön trendkutatásokra az egyes piacok számára, ezért par excellence társadalomkutatásról van szó, a társadalmi környezet megfigyeléséről, amely befolyásolja a vállalat piacát. A trendek vizsgálata nem kizárólag a piackutatás „vadászterülete”, hiszen a jövőkutatás, a futurológia ugyanúgy azzal foglalkozik, hogy a kibontakozó vagy feltételezhető társadalmi változásoknak milyen következményei lesznek, azonban amiért a marketingszakemberek kevéssé figyelik a jövőkutatás eredményeit, viszont „vevők” a trendkutatásokra, az az, hogy az előbbi elsősorban közép- és hosszú távú tendenciákkal foglalkozik (milyen lesz az élet 30 vagy 50 év múlva) és a társadalmi és gazdasági tervezés szempontjából releváns kérdésekre fókuszál, a trendkutatás eredményei közvetlenül üzleti döntésekre válthatók (3–5–10 évben meghatározott rövid, közép- és hosszú távú időhorizont, a fogyasztói döntéseket befolyásoló hatások állnak az elemzés középpontjában). Ugyanakkor arra is fontos felhívni a figyelmet, hogy a trendkutatás nem foglalkozik a divatokkal, mert ezek egyrészt rendkívül rövid lefutásúak, másrészt megjósolhatatlanok (pl. milyen színek lesznek divatosak a következő idényben).

Bevezetés a piackutatásba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 003 8

Vannak azok a szakkönyvek, amiket álmatlan éjszakákon veszünk elő altató helyett. Na, ez a könyv garantáltan nem az. Jó érzés töltött el, amikor először végiglapoztam. Lám csak, lehet egy magyar nyelvű piackutatási szakkönyv is érdekes, olvasmányos, egyben professzionális. És gyakorlatias, a legfejlettebb módszertanok csínja-bínja benne van világos példákkal alátámasztva. Sokkal tovább megy az alapoknál, A tapasztalt marketingesnek is rengeteg jó tippet, javaslatot tartogat. A jobb cégek a kutatásra ma már nem költségként, hanem beruházásként tekintenek. Ennek a beruházásnak akkor a legjobb a megtérülése, ha minden résztvevő - a piackutató, a marketinges, de még a pénzügyi vagy a csúcsvezetők is - egy nyelvet beszélnek. Ezt a könyvet mindenkinek ajánlom szíves fogyasztásra.

Müller Kornél,

Senior CMi Director, Unilever Europe, Rotterdam

Ajánlom ezt a könyvet mindazoknak, akiknek kutatási kérdéseik vannak, akik látni szeretnék a kérdésekre kapható válaszok optimális módszereit. Ajánlom azoknak, akik időről időre frissítik tudásukat, hiszen ez a kötet a marketing szakmai könyvtár elengedhetetlen darabja. Ajánlom az új kollégáknak, akik most ismerkednek a szakma ezen területével, és stabil tudásbázisra vágynak. Az elméletben felkészült, gyakorlatban tapasztalt szerzők a piackutatás klasszikus, a szakmai intelligencia körébe tartozó módszerek, valamint a mai kor legújabb kutatási lehetőségeinek sokszínű világába vezetik be az érdeklődő olvasót.

Dr. Törőcsik Mária

egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/veres-hoffmann-kozak-bevezetes-a-piackutatasba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave