Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


A társadalom modernizációja

Az iparosodás a társadalomra is igen nagy hatást gyakorolt, amit modernizációnak neveznek. A modernizációs folyamat egyik demográfiai eleme volt a népességszám gyors növekedése, ami – mint láttuk – megindult már az ipari forradalom előtt is, de ekkor új lendületet kapott. Európa lakossága 1750-ben még csak 157 millió főt számlált Oroszországgal együtt, 1880-ra azonban 320 millió főre gyarapodott. Ugyan a születések száma is nőtt, de a növekedés inkább a születéskor várható élettartam kitolódásából származott. Ennek legnagyobbrészt a csecsemőhalandóság és a gyermekhalandóság visszaesése volt az oka, ez pedig a táplálkozás, a higiénia és az orvostudomány22 fejlődésével függött össze (Bebesi szerk. 2005).

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave