Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


A centrumok és erőterek változásai a világgazdaságban

A globális kapitalizmus korszakában a világ országai, a lokalitások túlnyomó része – különböző mélységig és szerepkörökkel – integrálódtak a globális gazdaságba. A beágyazódás, illetve a megsokszorozódott és többcsatornássá tágult áramlások ellenére korunkat és gazdaságát továbbra is a különböző léptékek mentén megjelenő – egyes szerzők szerint erősödő – térbeli egyenlőtlenségek jellemzik. Az egyenlőtlenségek fontos – bár nem kizárólagos – dimenziója a gazdasági hatalmi viszonyokban gyökerezik, mely sajátos térstruktúrát termel, melyben a gazdasági erőközpontok (centrumok) és ezek erőterei folyamatos és dinamikus átrendeződésben vannak. A globális kapitalizmus korszakára jellemző térszerkezet és a mögötte meghúzódó hatalmi viszonyrendszer feltárására, illetve a térbeli és időbeni dinamika bemutatására teszünk kísérletet e fejezet keretei között.

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave