Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


Napjaink világgazdasági erőközpontjai: a Triád-koncepció

Az előző fejezetben leírt folyamatok az 1970-es évekre egy viszonylag egyszerű, jól modellezhető térstruktúrát eredményeztek, melyben három nagy gazdasági erőcentrum, valamint az általuk megszervezett „háttérterületek” (Hinterland) a világ területének nagy részét lefedték. Az akkori világ vezető hatalma kétség kívül az Amerikai Egyesült Államok volt, melynek dominanciája a teljes amerikai kontinensen érvényesült. Hagyományos centrumterületként értelmezhettük Európa nyugati felének fejlett tőkés országait is, melyek gazdasági hátterét (akkor) elsősorban a Mediterrán-térség alkotta, és csupán a rendszerváltást követően bővült ki keleti irányban a volt szocialista blokk országai irányába. Japánt a II. világháború utáni töretlen gazdasági fejlődés emelte a gazdasági centrumok közé, s háttérterületét a délkelet-ázsiai első és második hullámban iparosodó országok mellett Ausztrália és az Óceániai-szigetvilág alkotta. Látható, hogy a centrumok szervező ereje egymással is versengve, kisebb intenzitással hatott Dél-Ázsiára (beleértve Indiát), az Öböl-térségre vagy a Szubszaharai Afrikára.

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave