Rekettye Gábor, Hetesi Erzsébet

Kínálatmenedzsment


A termékcsalád célpiaca

Fontos kérdés az, hogy a vállalat az adott termékcsaláddal a piac mely részét, mely szegmensét veszi célba. Ez a döntés ugyanis alapvetően meghatározza a termékekkel és a marketinggel kapcsolatos teendők nagy részét. Vegyük példának az autóipart! Itt az 1970-es és 1980-as években világosan kirajzolódtak a termékcsaládok eltérései: a termelők egy része (az ún. „magasminőség-specialisták”, a Mercedes és a BMW) a piac felső szegmenseit vette célba viszonylag szűkre szabott kínálati skálával, a drága és magas minőségű dealereken keresztül nem nagy tételben forgalmazott kiváló teljesítményű luxustermékével (főleg szedánok és kupék). Más termelők (főleg a japánok, az ún. „volumentermelők”) szélesebb skálában (nemcsak szedán és kupé, hanem kisautóbusz, kisteherautó, sportkocsi, mikromini, négykerék-meghajtású haszonjárművek stb.) kínálták nagy tételben az olcsóbb, de azért jó minőségű termékeiket. Ezek a termékcsaládok a piac különböző szegmenseit vették célba, és közöttük verseny nem igazán volt (Clark–Fujimoto 1996). Ez a tiszta helyzet az 1990-es évekre gyökeresen megváltozott: erre a későbbiek során még visszatérünk. Ami a példából látható, az az, hogy a célpiac alapvetően meghatározza a termék és a marketing jellemzőit. A piac felső szegmenseit célba vevők (high-end specialists) olyan kompetenciát fejlesztettek ki mind technológiailag, mind a marketing szempontjából, amely ennek a piacnak a kiszolgálására alkalmas. És ami még fontosabb: ezek a közös jellemzők (a luxust a teljesítményben, a formában és a kivitelben is érvényre juttató termékek és az ezt alátámasztó márka-, értékesítésicsatorna- és árpolitika stb.) a termékcsalád minden egyes termékén végigvonulnak, megteremtve ezáltal a termékcsalád identitását, arculatát, és megalapozva ezáltal annak egységes piaci pozicionálását.

Kínálatmenedzsment

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 880 4

A 21. század globalizált gazdaságát mindenütt, így Magyarországon is a piacon lévő vállalatok éles versenye jellemzi. Így van ez nálunk, az autóiparban is. A vállalatok elsősorban kínálatukkal versenyeznek egymással. A neves szerzők által megírt Kínálatmenedzsment című könyv gyakorlati szempontból is helyesen fókuszál a kínált termékek minőségére, a kapcsolódó szolgáltatásokra, az árakra és a termékek, illetve a kínálattevők imázsára. A könyv áttekinti a kínálat menedzselésének minden részletét - úgy, olyan stílusban, hogy az a gyakorlatban dolgozók számára is érthető, érdekes és tanulságos olvasmány lehet. Úgy gondolom, hogy ezt a könyvet nemcsak a marketing és az értékesítés területén dolgozóknak, hanem a vállalati menedzserek széles körének, még a termékfejlesztésben dolgozó fejlesztőmérnököknek és formatervezőknek is nyugodt szívvel ajánlhatom.

Eppel János

a Porsche Hungaria Kft. ügyvezető igazgatója

Rekettye Gábor ugyanennél a kiadónál megjelent két korábbi sikeres műve - az Értékteremtés a marketingben, illetve Az ár a marketingben - külön tárgyalja a termékeknek és az áraknak a marketingben betöltött szerepét. A Hetesi Erzsébettel együtt írt Kínálatmenedzsment című könyv hiánypótló mű, mert a termék és az ár mellett a kínálat minden részletét górcső alá veszi, és kialakításának és piacra vitelének folyamatát interdiszciplinárisan kezelve mutatja be azt, hogy mely tényezők - legyenek ezek funkcionálisak, emocionálisak, vagy szimbolikusak - teszik a cégek kínálatát a globalizáció körülményei között is versenyképessé. A valós példákkal illusztrált mű élvezetes és könnyen érthető olvasmány is. Ajánlom a könyvet mindazon szakembereknek és diákoknak, akik már túl vannak az üzleti tudomány és a gyakorlat első megpróbáltatásain, s akik sikeresen szeretnék megoldani az elébük tornyosuló értékesítési problémákat.

Berács József

egyetemi tanár, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/rekettye-hetesi-kinalatmenedzsment//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave