Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


Az állampolgári/emberi jogok a KNK alkotmányaiban

Az 1954-es alkotmány több mint ötöde az állampolgári, emberi jogokat érinti. A „kulturális forradalom” 1975-ös alkotmánya egyfelől lényegesen lecsökkentette az emberi jogokkal foglalkozó részeket, másfelől azokat „tőmondatokba” vonta össze, így azok részletezésére nem volt lehetőség. Az 1978-as alkotmányba átemelték az 1954-es alkotmány vonatkozó részeit, ugyanakkor bennmaradtak az 1975-ös alkotmány „balos” tételei is. Az 1975-ös és az 1978-as alkotmány állampolgári jogokat rögzítő fejezete kapcsán kell röviden szólnunk egy olyan speciális paragrafusról, amelynek valószínűleg nincs párja a világ alkotmányai között: ez „a szabad beszéd, a gondolatok szabad kifejezése, a nagy (vagy tömeges) viták és a tacepao joga”.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave