Dusek Tamás, Kotosz Balázs

Területi statisztika


Területegységek elemzése alakmutatókkal

Alak alatt általánosságban egy legalább két dimenziós, pontos határokkal megadható zárt forma tulajdonságainak halmazát értjük. Alakja lehet földrajzi jelenségeknek és területegységeknek, valamint bármilyen más, nem földrajzi objektumnak, mint például egy alma, körte, tojás, nyílhegy. Maguknak a területegységeknek és a területi jelenségeknek az alakja a területi elemzések egyik legalapvetőbb jellemzője. Az alak nemcsak formai érdekesség, hanem tartalmi befolyása is alapvető lehet. A településvizsgálatoknál számos alakkal kapcsolatos kérdés vetődhet fel: például a települések alakja és az átlagos utazási idő vagy elérhetőség alakulása, a társadalmi kapcsolatok jellege, a szolgáltatások elérhetősége, az emberek egészségi állapota, a légszennyezés eloszlása, a többközpontú és egyközpontú települések térszervezésének hatékonyságkülönbségei, az alak időbeli változása és a változások okai, az alak és a környezeti terhelés kapcsolata. Hasonló kérdéseket lehet megfogalmazni a településszint fölötti közigazgatási egységekre vonatkozóan, amelyek közül a közigazgatási hatékonyság kiemelt jelentőségű lehet. Magyarországon a járások kialakításánál és határvonaluk meghúzásánál kitűnő lehetőség adódott a térbeli optimalizációs kritériumok figyelembevételére (Barancsuk et al., 2013; Miklóssy, 2012; Szalkai, 2012; Zöld-Nagy, 2012).

Területi statisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 001 4

A statisztikában talán az a legszebb, hogy általános, szinte mindenre kiterjed. A tudomány, a köznapi élet, de még egyes művészeti ágak is nap mint nap találkoznak a statisztikával, merítenek belőle, és folyamatosan gazdagítják azt. Miért lenne ez másképp a területi tudományokkal, és a mindennapjainkat ugyancsak átszövő területi összefüggésekkel? Ennek a két tudományágnak a találkozása szinte természetes, mégis különös. A klasszikus statisztikán felnőtt kutatók számára a közös gyökerek, elvek és módszerek speciális alkalmazásain túl egy sor, a területi dimenzióból adódó érdekes, olykor meglepő módszer, mutatószám, elemzés található a könyvben. A két fiatal, kiválóan felkészült és elkötelezett kutató olyan módszertani szakkönyvet ad az olvasók kezébe, ami alapos, pontos, mégsem vész el a felesleges részletekben, így a statisztika és a területi tudományok alapjait ismerő szakemberek számára egyaránt jól érthető és ajánlható. Bár a könyv módszertani orientációjú, meg kell említeni példáit, melyek sokszínűségükkel jól szemléltetik a statisztika említett átfogó jellegét és a két tudományág gyümölcsöző találkozását.

Hunyadi László, professor emeritus

Budapesti Corvinus Egyetem

A regionális tudomány egyik jellegmeghatározó vonása sajátos területi elemzési módszerek kidolgozása és használata az empirikus elemzésekben. Ezen belül is kiemelt szerepű a területi statisztikai eszköztár. A két fiatal, de már jelentős tudományos teljesítményt felmutató szerző kötete ebben a tartalmi elemben teszi még teljesebbé a diszciplína hazai szakirodalmát. Erőssége a kötetnek a módszertani tartalmon túl a sok helyütt megjelenő, érdemi térelméleti megalapozottság is, és kiemelt értéke a sok érdekes ábra, osztályozó modell. Az új módszereket, közelítéseket is bemutató kötet széles társadalomkutatói körben és a szakterületi egyetemi képzések felső lépcsőfokain haszonnal kézbeveendő, fontos írás.

Nemes Nagy József, egyetemi tanár,

Eötvös Loránd Tudományegyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/dusek-kotosz-teruleti-statisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave