Dusek Tamás, Kotosz Balázs

Területi statisztika


A területi statisztikai adatok jellege

Az általános statisztika tárgyát a területi szempont nélküli sokaságok és adatok képezik, amikor a sokaság elemeihez vagy egyáltalán nem tudunk területi ismérveket rendelni, vagy mindegyikhez ugyanaz a területi ismérv rendelhető, és így megkülönböztető ismérvként a térbeliség nem jöhet számításba. A két szempont, vagyis az elvileg sem területi adatok és az elvileg területi, de a területi ismérv szerint nem differenciált jelenségek között lényeges a különbség. Például elvileg nem területi adatok a matematikai statisztika tárgyalása kapcsán gyakran tárgyalt szerencsejátékokkal kapcsolatos statisztikák, egy bolt napi árbevételeinek időbeli sorozata, egy labdarúgó bajnokság mérkőzésein született gólok száma stb. A területi és nem területi adatok közötti határvonal ugyanakkor nem éles. A társadalmi-gazdasági élet folyamán keletkezett statisztikai adatbázisok kapcsán a területi ismérvvel rendelkező és nem rendelkező megkülönböztetés azért nem tehető meg minden esetben egyértelműen, mert ezekhez mindig kötődnek konkrét területi ismérvek, de első ránézésre nem mindig dönthető az el, hogy a területi szempont lehet-e olyan csoportosító ismérv, amely a jelenség magyarázata során szerepet játszhat. A labdarúgó-mérkőzéseket lehet csoportosítani például stadionok szerint, a gólokat a gól előtti utolsó labdaérintés pontja alapján, ami már területi szempontot vihet be az elemzésbe.

Területi statisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 001 4

A statisztikában talán az a legszebb, hogy általános, szinte mindenre kiterjed. A tudomány, a köznapi élet, de még egyes művészeti ágak is nap mint nap találkoznak a statisztikával, merítenek belőle, és folyamatosan gazdagítják azt. Miért lenne ez másképp a területi tudományokkal, és a mindennapjainkat ugyancsak átszövő területi összefüggésekkel? Ennek a két tudományágnak a találkozása szinte természetes, mégis különös. A klasszikus statisztikán felnőtt kutatók számára a közös gyökerek, elvek és módszerek speciális alkalmazásain túl egy sor, a területi dimenzióból adódó érdekes, olykor meglepő módszer, mutatószám, elemzés található a könyvben. A két fiatal, kiválóan felkészült és elkötelezett kutató olyan módszertani szakkönyvet ad az olvasók kezébe, ami alapos, pontos, mégsem vész el a felesleges részletekben, így a statisztika és a területi tudományok alapjait ismerő szakemberek számára egyaránt jól érthető és ajánlható. Bár a könyv módszertani orientációjú, meg kell említeni példáit, melyek sokszínűségükkel jól szemléltetik a statisztika említett átfogó jellegét és a két tudományág gyümölcsöző találkozását.

Hunyadi László, professor emeritus

Budapesti Corvinus Egyetem

A regionális tudomány egyik jellegmeghatározó vonása sajátos területi elemzési módszerek kidolgozása és használata az empirikus elemzésekben. Ezen belül is kiemelt szerepű a területi statisztikai eszköztár. A két fiatal, de már jelentős tudományos teljesítményt felmutató szerző kötete ebben a tartalmi elemben teszi még teljesebbé a diszciplína hazai szakirodalmát. Erőssége a kötetnek a módszertani tartalmon túl a sok helyütt megjelenő, érdemi térelméleti megalapozottság is, és kiemelt értéke a sok érdekes ábra, osztályozó modell. Az új módszereket, közelítéseket is bemutató kötet széles társadalomkutatói körben és a szakterületi egyetemi képzések felső lépcsőfokain haszonnal kézbeveendő, fontos írás.

Nemes Nagy József, egyetemi tanár,

Eötvös Loránd Tudományegyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/dusek-kotosz-teruleti-statisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave