Dusek Tamás, Kotosz Balázs

Területi statisztika


A területi autokorreláció jelentősége

Az autokorreláció koncepcionális jelentőségének eltérő megítélései léteznek. A földrajzi, területi kutatói megközelítés szerint egy jelenség területi szempontú elemzésének elsőrendű feltétele, hogy a jelenség területileg autokorrelált legyen, vagyis eloszlása ne véletlenszerű, hanem a térben valamilyen mintázatot felvevő. Ennek megfelelően a területi autokorreláció mérőszámai leíró statisztikai jellegűek és az egyes jelenségek térérzékenységét, térfüggőségét mutatják, és ha értelmezhető az adott jelenség vonatkozásában, akkor az adatok egymástól való kölcsönös területi függőségének szorosságát jelzik. Például a hasonló minőségű egymáshoz közeli lakások árának hasonlóságát lehet úgy is magyarázni, hogy azt az egyes környékek eladók és vevők által érzékelt különbségei alakítják, vagy úgy is, hogy az árazásnál az eladók és vevők kölcsönösen figyelembe veszik a közeli lakások ismert árait. A hasonlóság mértékéről a térképi ábrázolás révén is nyerhetünk benyomásokat, de különféle jelenségekre vagy ugyanazon jelenség időbeli alakulására vonatkozó összehasonlításokra a térképi ábrázolás korlátozottabban alkalmas az autokorreláció számszerű mutatóinál.

Területi statisztika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 001 4

A statisztikában talán az a legszebb, hogy általános, szinte mindenre kiterjed. A tudomány, a köznapi élet, de még egyes művészeti ágak is nap mint nap találkoznak a statisztikával, merítenek belőle, és folyamatosan gazdagítják azt. Miért lenne ez másképp a területi tudományokkal, és a mindennapjainkat ugyancsak átszövő területi összefüggésekkel? Ennek a két tudományágnak a találkozása szinte természetes, mégis különös. A klasszikus statisztikán felnőtt kutatók számára a közös gyökerek, elvek és módszerek speciális alkalmazásain túl egy sor, a területi dimenzióból adódó érdekes, olykor meglepő módszer, mutatószám, elemzés található a könyvben. A két fiatal, kiválóan felkészült és elkötelezett kutató olyan módszertani szakkönyvet ad az olvasók kezébe, ami alapos, pontos, mégsem vész el a felesleges részletekben, így a statisztika és a területi tudományok alapjait ismerő szakemberek számára egyaránt jól érthető és ajánlható. Bár a könyv módszertani orientációjú, meg kell említeni példáit, melyek sokszínűségükkel jól szemléltetik a statisztika említett átfogó jellegét és a két tudományág gyümölcsöző találkozását.

Hunyadi László, professor emeritus

Budapesti Corvinus Egyetem

A regionális tudomány egyik jellegmeghatározó vonása sajátos területi elemzési módszerek kidolgozása és használata az empirikus elemzésekben. Ezen belül is kiemelt szerepű a területi statisztikai eszköztár. A két fiatal, de már jelentős tudományos teljesítményt felmutató szerző kötete ebben a tartalmi elemben teszi még teljesebbé a diszciplína hazai szakirodalmát. Erőssége a kötetnek a módszertani tartalmon túl a sok helyütt megjelenő, érdemi térelméleti megalapozottság is, és kiemelt értéke a sok érdekes ábra, osztályozó modell. Az új módszereket, közelítéseket is bemutató kötet széles társadalomkutatói körben és a szakterületi egyetemi képzések felső lépcsőfokain haszonnal kézbeveendő, fontos írás.

Nemes Nagy József, egyetemi tanár,

Eötvös Loránd Tudományegyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/dusek-kotosz-teruleti-statisztika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave