Mellár Tamás

Szemben az árral

Rendhagyó közgazdasági előadások


A schumpeteri kreatív rombolás

A fenti szemléletmódot terjesztette ki és tette általánossá J. Schumpeter, híres innovációs elméletével. A „kreatív rombolás” néven is emlegetett elmélet (Schumpeter, 1980) lényege az, hogy a vállalkozók a verseny kényszere miatt a piacgazdaságokban szüntelenül keresik (1) az újabb termékeket, (2) termelési eljárásokat, (3) beszerzési és (4) értékesítési piacokat, valamint (5) az új szervezeti formákat. Azok a vállalkozók, akiknek sikerül valamilyen innovációval kirukkolni, sikeresek lesznek, és a versenytársaik elé kerülhetnek. A sikeres új termékek és technológiák nyilván gyorsan elterjednek, és a többi termelő is átveszi azokat. Ez viszont azt jelenti, hogy a régi termékek, eljárások és technikák feleslegessé, hasznavehetetlenné válnak. Már senki nem keresi őket, mert nem lehet őket eladni, illetve nem lehet velük versenyképesen termelni. Vagyis az újítások szükségképpen együtt járnak az elavulással, a régi termelési rendszerek lerombolásával. Schumpeter szemléletmódjában tehát a válságok (vagy szelídebb változatban: a konjunktúraciklusok) nem rossz dolgok, hanem a fejlődés szükségszerű velejárói. Csak így, ezen a kreatív romboláson keresztül valósulhat meg a technikai haladás, korszerűsödés.

Szemben az árral

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 890 3

Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.

Kornai János, professzor emeritus,

Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem

Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.

Mérő László, egyetemi tanár, ELTE

Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave