Mellár Tamás

Szemben az árral

Rendhagyó közgazdasági előadások


Rövid összegzés

  1. A neoklasszikus szintézis a múlt század ötvenes és hetvenes évei között kísérletet tett arra, hogy összeegyeztesse az egyensúlyi neoklasszikus mikroökonómiát a keynesi nem egyensúlyi makroökonómiával. A próbálkozás kudarcot vallott, ez azonban nem érvényteleníti Keynes eredeti elméletét.
  2. Az IS–LM Hicks által kifejlesztett rendszere kompakt módon kívánta összefoglalni Keynes gondolati rendszerét, de valójában csak a szintézisteremtés egyik eszköze volt. Ebben a gondolati keretben ugyanis a keynesi elmélet elveszítette általános jellegét.
  3. Az IS–LM rendszer a tankönyvi interpretációkkal ellentétben nem az aggregált kereslet meghatározásának az eszköze, hanem az árupiaci és pénzpiaci egyensúly összehangolásának az eszköze. A megtakarítás–beruházás egyenlőségét mutató IS-görbe magában foglalja a termelési oldalt is, mivel a megtakarítás a jövedelemből keletkezik, ami viszont megegyezik a termelési költséggel.
  4. A mikroökonómiai analógiára megkonstruált aggregát keresleti és kínálati görbékkel meghatározott makroegyensúly félrevezető, mert az AD-görbe alapvetően nem az árszínvonaltól, hanem az aggregált jövedelemtől (termeléstől) függ.
  5. A neoklasszikus szintézis bázisán kialakított keynesiánus ökonometriai modellek nem alkalmasak gazdaságpolitikai elemzésre és előrejelzésre, mert a struktúrájuk változhat a gazdaságpolitikai akciók következtében. Az ezt megállapító Lucas-kritika azonban nem érinti a keynesi elmélet alapjait.
  6. A szintézismodellek egyik alapproblémája, hogy miként hozzák összhangba a termelés növekedését a foglalkoztatás bővülésével, növekvő reálbérek mellett. Az erre tett kísérletek rendre olyan erős feltételeken alapulnak (rögzített bérek, információs hiány, késleltetett és részleges áralkalmazkodás stb.), amelyek gyakorlati oldalról nem megalapozottak.
  7. A természetes ráta hipotézisnek kitüntetett szerepe van a Phillips-görbe típusú szintézismodellekben. Ez a hipotézis azonban további problémákat vet fel, mert nem nyilvánvaló, hogy miként tudja egyidejűleg teljesíteni a munkapiaci egyensúly és az inflációsemlegesség (NAIRU) kritériumát.

Szemben az árral

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 890 3

Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.

Kornai János, professzor emeritus,

Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem

Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.

Mérő László, egyetemi tanár, ELTE

Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave