Mellár Tamás

Szemben az árral

Rendhagyó közgazdasági előadások


Rövid összegzés

  1. A neoklasszikus irányzat gazdaságfogalma két pilléren alapul: a szűkösségen és a racionalitáson. Ennek megfelelően gazdasági értékelésre alapvetően a szűkös források miatt van szükség, a választás pedig szükségképpen racionális elvek szerint történik.
  2. Valójában a szűkösség sohasem objektív adottság, hanem a célok és a rendelkezésre álló technikák és technológiák (eszközök) függvényében alakul.
  3. A szűkös lehetőségek közül való választás neoklasszikus elve egyfelől túl általános megfogalmazás, amelybe beleférnek nem gazdasági problémák is, másfelől pedig túl szűk, mert a gazdasági problémáknak és a gazdálkodásnak csak egyik aspektusát jelenítik meg.
  4. A neoklasszikus közgazdaságtan számára azért fontos a speciálisan értelmezett célracionalitás (fogyasztói és termelői optimalizálás) feltételezése, mert ennek révén próbálja az egyéni viselkedéseket uniformizálni, és megszabadítani a társadalmi hatásoktól mint zavaró tényezőktől.
  5. A valóságos gazdasági életben azonban többféle célracionális viselkedés is megfigyelhető, amelyek éppúgy jellemzőek lehetnek a gazdasági szereplőkre. A bizonytalan környezetben éppen a sokféle egyéni viselkedés biztosítja a túlélés lehetőségét.
  6. Még a szűken vett gazdasági racionalitás is csak korlátozott lehet, mert a hatalmas információtömeg összegyűjtése és a számtalan választási lehetőség teljes kiértékelése olyan nagy addicionális költségeket jelentene, ami valószínűleg nem állna arányban az elérhető haszon- vagy profitnövekménnyel. A gyakorlatban a gazdasági szereplők beérik a korlátozott racionalitás talaján álló, kielégítő döntésekkel.
  7. A racionális viselkedés általános érvényesülésére nincsenek meggyőző evidenciák. A viselkedési gazdaságtan kísérletei szerint az egyének döntései gyakran nem felelnek meg a racionalitás alapkövetelményeinek.

Szemben az árral

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 890 3

Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.

Kornai János, professzor emeritus,

Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem

Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.

Mérő László, egyetemi tanár, ELTE

Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave