Mellár Tamás

Szemben az árral

Rendhagyó közgazdasági előadások


A mikroszint és a makroszint összekapcsolása

Az elmúlt évtizedekben kialakult munkamegosztás értelmében a mikroszintű kérdések (fogyasztói, vállalati magatartás, piaci működés) tárgyalása a mikroökonómia feladata lett, míg a makroszintűeké (GDP, munkanélküliség, infláció) a makroökonómiáé. A megosztás következtében egy kényelmes elkülönülés splendid isolation jött létre, amennyiben nem volt elengedhetetlenül szükséges egymásra vonatkoztatni a két területet, ütköztetni különböző következtetéseiket. Ennek a berendezkedésnek történelmi oka volt: a 20. század elejére a neoklasszikus közgazdaságtan vált a hivatalos, akadémiai közgazdaságtanná, amely valójában mikroközelítésű volt. Ezt vette kritika alá Keynes 1936-os alapműve, amely inkább makrojellegű kérdésekkel foglalkozott. A békés egymás mellett élés úgy vált biztosíthatóvá, hogy az addig egységes közgazdaságtan két részre hasadt: egy neoklasszikus megalapozású mikroökonómiára és egy keynesiánus makroökonómiára. Ettől persze az ellentét nem szűnt meg, csak háttérbe szorult (lásd például a két Cambridge vitáját az 5. fejezetben). A keynesizmus 1980-as évekbeli hanyatlása után az újklasszikus mainstream közgazdaságtan fokozatosan visszafoglalta a makroökonómiát, ami praktikusan azt jelentette, hogy a mikroökonómiát „makrósította”, az egyéni viselkedéseket mechanikusan kivetítette nemzetgazdasági szintre. Megnyugtató megoldásnak azonban ezt az eljárást sem tekinthetjük. (Erről részletesen lesz szó a 11. fejezetben.)

Szemben az árral

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 890 3

Sok tehetséges és nagy tudású közgazdász hajlamos arra, hogy kutató munkájában egy vagy két szűk témakör vizsgálatára szorítkozzék. Mellár Tamásnak megvan nemcsak a tehetsége és tudása, de a bátorsága is ahhoz, hogy a közgazdaságtan nagy elméleti anyagát átfogó műben tekintse át. Miközben alaposan ismeri a modern közgazdaságtant és termékenyen alkalmazza annak eszköztárát, nyitva áll olyan gondolatok előtt, amelyek kiléptek a szakma fő áramlatából, sőt - amint azt a kötet címe is sugalmazza - kész szemben úszni az árral. A közgazdaságtan oktatóinak azt javasolnám: ajánlják hallgatóiknak Mellár könyvének alapos tanulmányozását, tanulják meg abból nem csak a tudásanyagot, hanem a kezdeményező készséget és a kritikus kiállást is.

Kornai János, professzor emeritus,

Harvard University és Budapesti Corvinus Egyetem

Mellár Tamás kitűnő könyve azoknak szól, akik nem kritizálni akarják a korábbi közgazdasági elméleteket, hanem értik, mitől működtek jól a maguk idejében, mivel járultak hozzá napjaink gazdasági fejlettségéhez, és arra kíváncsiak, miféle új gondolatokkal lehet ezeket javítani úgy, hogy a jövő gazdasági fejlődését is meg tudják alapozni.

Mérő László, egyetemi tanár, ELTE

Hivatkozás: https://mersz.hu/mellar-szemben-az-arral//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave