Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


Miért nem kapott segélyt az új Magyarország?

Nem kétséges, hogy az átalakuló Magyarország objektíve rászorult volna a külső pénzügyi segítségre. Ma már, az uniós tagság elnyerését követően mind itthon, mind a nettó befizető tagországokban természetesnek számít (legalábbis annak számított a legutóbbi időkig), hogy a kevésbé fejlett, és így felzárkózási, konvergálási feladatokkal küzdő tagország lakói, intézményei támogatásban részesülnek az európai közösségen belül. Mint ahogy az is magától értetődő, hogy immár tagként a támogatott ország kormányának szava van az EU-s alapok megtervezésében és elosztásában. Hozzá is szokhattunk a sok támogatáshoz: 2007 és 2013 között Magyarország nemzeti össztermékének átlagosan 3-4%-ára rúgó többletforrásban részesült, és hasonlóak az arányok a 2014–2020-as ciklusban (a segély szót nem használjuk, noha tartalmilag igen közel álló dolgokról van szó).

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave