Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


Honnan meríthetünk inspirációt?

Az 1990-es évek legelején a térségünkben a geopolitikai változásoknak és a belső feszültségek felhalmozódásának együttes hatására mindenhol rendszerváltozás zajlott le. A rendszerváltozásnak azonban nem volt bevett gyakorlata, sem elmélete.56 Kína még meg sem jelent a gondolati térképen: Teng óvatos reformjai egyébként sem lehettek relevánsak Európában. Európa peremvidékei közül az északi felemelkedése (főként az 1980-as évektől mind látványosabb, noha éppen 1990 után átmenetileg megtörő finn csoda) nem kerülte el az elemzők figyelmét; de a magyar politikai osztály gondolkodásától okkal viszonylag távoli maradt. Időként elő-előbukkan a svéd jóléti állam mint modell, és főleg a szocialista-szociáldemokrata beállítottságúak között máig népszerű a gondolat, hogy ha már volt nálunk túlsúlyos állam, korai jóléti államként emlegetett (bár nézetem szerint téves és félreorientáló a szóhasználat) társadalmi rend, akkor miért ne tekintsünk modellként a skandinávokra. De bármilyen vonzónak látszhat az északi modell, kulturális-geopolitikai előfeltételei olyannyira mások, hogy komoly mintaként szóba sem jöhetett akkor (sem). Nem maradt észrevétlen Írország roppant sikeres kiemelkedése: a gazdag britek szomszédságában az 1980-as évek végére gazdasági növekedési bajnokká váltak, a külföldi működő tőke beengedése és az uniós konvergencia-alapok helyes felhasználása, valamint a mérsékelten tartott állami szerep (és ebből adódóan: szerény adóterhelés) mellett. De az ír példa is csak gondolatébresztő, semmint mintaadó módon hathatott a rendszerváltozás mikéntjén gondolkodó, a piaci rend visszaállítására készülők számára.

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave