Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


Fél siker – de az is siker

Gyakori vélekedés, hogy az egész magyar rendszerváltozás úgy, ahogy van, sikertelen lett. A lakossági vélemények többsége efelé mutat, politikai vezetőktől sűrűn hallani. Komoly elemzői vélemény szerint is (Tölgyessy Péter itt megidézett analízise is erre konkludál, főként a nyugati fejlettségi szint remélt utolérésének elhúzódása-elmaradása tényével indokolva) újabb magyar kudarcot kell beismernünk. Ehhez képest az itteni állításom sokkal pozitívabb, és nem személyes elfogultság, hanem ténybeli evidenciák alapján. Ami a kezdetet illeti: az Antall-kormány tehát kiválasztotta a magyar adottságokhoz illeszkedőnek, így megvalósíthatónak ítélt társadalmi-gazdasági modelljét, és az oda elvezető irányt is a választók elé tárta. Politikai értelemben, választási sikeren mérve, nyilván kudarc lett a koalíciós pártok számára a négyéves kormányzás kimenete. Itt azonban nem ezen a mércén ítélünk siker és kudarc kérdésében. Ennyi év után, az utókor szemével, a következmények felől nézve a releváns mérce az, hogy a történelem által akkor feltett kérdésekre milyen lett a válasz, a kirótt korszakos feladatokat milyen hatásfokkal oldották meg a döntéshozók (kormányzati, vállalati, egyéni szinten). A tétel éppen ennek alapján lehet az, hogy félig sikeresnek ítélhető az első évek mérlege. Milyen evidenciák alapján? A válasz megkísérlése előtt még egyszer foglaljuk össze a helyzet jellegzetességeit.

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave