Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


A piacon pánik, a politikában kapkodás

A magyar pénzügyi fejlemények a 2008. október 6-ával kezdődő héten gyorsultak fel, amikor a világ tőzsdei árfolyamai zuhanni kezdtek, amint a befektetők szabadulni igyekeztek kockázatos eszközeiktől.80 Sokasodtak a rossz hírek: október 4-én a brit, francia, német és olasz kormányfők találkozóján nem sikerült megegyezésre jutni az EU-szintű bankmentő akcióról.81 A hétvégén Izlandon bank- és valutaválság bontakozott ki, mely államcsőddel is fenyegetett, és félő volt, hogy más, különösen eladósodott országot is megtalál a baj. Az izlandi párhuzam ugyan túlzás volt, de hazánk anélkül is az egyik legkockázatosabb feltörekvő gazdaságnak látszott a piac szemében.82 A Budapesti Értéktőzsde megsínylette e három hetet: a BUX-index értéke harmadát vesztette el, az OTP-részvények árfolyama csaknem 60%-ot zuhant. Felmerült a gyanú, hogy az OTP eladások mögött pénzügyi befektetők szabálytalan spekulációja állt.83 A devizapiacon a partner- és árfolyamkockázat növekedése miatt néhány napra megállt az élet, és a bankközi piac befagyása miatt a banki forrásszerzés megnehezedett. Ezek következményeként október 13-tól több kereskedelmi bank jelentette be a devizaalapú hitelezés felfüggesztését. A kormányzat több váratlan bel- és külföldi kezdeményezése jelezte: a hivatali illetékesek nagy bajtól tartottak. Az MNB az Európai Központi Bankhoz fordult 5 milliárd eurós hitelkeretért. Eltörölték a magán-nyugdíjpénztárak nem sokkal azelőtt bevezetett kötelezettségét, miszerint eszközeik legalább 40%-át részvényben kell tartani; az intézkedés az állampapírok iránti kereslet növelésére irányult.84

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave