Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


Döntési innováció vagy visszalépés: az „unortodoxia” értelmezései

Nem arról van persze szó, hogy korábban nem alkalmazott megoldásokhoz ne nyúlhatna a döntéshozó rendkívüli időkben. A 2010-es kormányváltás utáni rendkívüli intézkedéseket részben a helyzet rendkívüliségével indokolták. Ez persze felveti a kérdést: mi számít válságos időnek? 2009 kétségen felül krízisév volt, ha nem is a rendszerváltozási megrázkódtatások mércéjén mérve, de azért az évi hat százalékot meghaladó visszaesés nyilvánvalóan súlyos helyzetet jelez. És 2010? Arra az évre már csekély, 2011-re valamivel jobb gazdasági növekedést jeleztek elő az elemzők, és maga a hivatalba lépő Orbán-kormány is 3%-os növekedésre építette a 2011-es költségvetési törvényt. Növekedésnek szolid, világátlag alatti, ha tényleg bekövetkezik. De mindenesetre olyan ütem, amely mellett növekedniük kell az állami adóbevételeknek, még változatlan adómértékek mellett. Hátha még valóra válna az is, amelyet a csökkentett jövedelemadó-kulcsot előterjesztők előrevetítettek: foglalkoztatás-növelés, a gazdaság kifehéredése, és legfőképpen a gazdasági növekedés gyorsulása.

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave