Katits Etelka, Pogátsa Zoltán, Zsupanekné Palányi Ildikó

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Modellek és bírálatok, avagy 2 in 1?!


A közösségi választás elmélete (Public Choice Theory) és az új politikai gazdaságtan

Míg a neoinstitucionalisták inkább pozitívan vélekednek az államnak a társadalmi intézményrendszer formálásában betöltött szerepéről, addig az úgynevezett közösségi választás elmélete inkább annak hátrányait hangsúlyozza. Érvelésük alapja, hogy attól, hogy a piaci kudarcokra hivatkozva az államot bízzuk meg a közösségi ügyek szervezésével (az iskola közismert szóhasználata a magyarra csak némileg hiányosan lefordítható principal-agent viszonyrendszer), az államot alkotó egyének még nem válnak hirtelenjében „gazdasági eunuchokká”. A James M. Buchanan és Gordon Tullock neveivel fémjelzett megközelítés szerint az államon belül a modern politika lényege a járadékszerző tevékenység (rent-seeking activity), melynek célja az, hogy egyes csoportok monopóliumhoz, vámvédelemhez, közbeszerzési megbízásokhoz, adókedvezményekhez jussanak, illetve hogy szimplán meglophassák az államot. Buchanan hangsúlyozza, hogy míg a jóléti gazdaságtan a piaci kudarcok állami korrigálását hangsúlyozza, addig a közösségi választás elmélete „a kormányzati kudarcok elméleteinek halmazává vált”.44 Az iskola ennek megfelelően azt javasolja, hogy az állam tevékenységét vissza kell szorítani, annak nagy részét privatizálni kell, a magánvállalatokkal kötendő szerződések révén kiszervezés tárgyává kell tenni. Ez a gyakorlat a kilencvenes évek harmadik utas45 kormányzatai alatt valósággá is vált, meglehetősen káros empirikus eredményekhez46 vezetve.

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 154 7

Ez a mű pénzügy-gazdasági modelleket közöl kritikai szemléletben. A szerzők egy érdekes szakmai kísérletről mondanak/adnak véleményt: ugyanabban a műben mutatják meg a makrogazdasági hullámzásokat és a mikrogazdasági fejlődés ciklikusságát. A kutatók, a makrogazdasági ciklikussághoz hasonlóan, a vállalati életciklusok tárgyalását is összekapcsolják a vállalati növekedéssel, a válsággal, az átstrukturálással. A vállalati esetek komparatív analízise egy eszköz a korábban vázolt elméleti összefüggések illusztrálására.

A könyv hat szerkezeti egységből áll. Az első részben a szerzők az alapvető fogalmakat és összefüggéseket mutatják be. A második rész a makrogazdasági konjunktúraelméletekkel és modellekkel foglalkozik, ideértve a fejlődés- és válságelméletek legismertebb változatait. A harmadik szerkezeti egység az utóbbi évtizedben kibontakozott és lezajlott pénzügyi és adósságválságot értékeli, amelyek egyes szakaszai a „nagy recesszió”, az „eurózóna válsága” és a „szuverén adósságválság” elnevezéssel szerepelnek. A negyedik rész a vállalati életciklus modellek közreadását tűzi ki célul, bizonyos vonatkozásban reflektálva a makrogazdasági mozgásokra, történésekre. Az ötödik szerkezeti egység közli a hazai vállalkozások pénzügyi és összehasonlító analízisét. A hatodik rész kritikai értékelést, összehasonlító elemzést és párhuzamok vizsgálatát tartalmazza. A szerzők a hat szerkezeti egység közreadásával igazolni szeretnék a vállalatok piaci környezetbe ágyazottság pénzügyi jellemzőit és következményeit mind a teoretikus, mind pedig a praktikus nézőpontból – elsősorban a hazai mikrokörnyezetben.

Az alkotók szándéka szerint tankönyvként, és a vállalati döntéshozók, elemzők kézikönyvként is hasznosíthatják ezt a korszerű szemléletben készült munkát, így számítanak a tágabb szakmai olvasói kör érdeklődésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/katits-pogatsa-zsupanekne-a-nemzetgazdasagi-konjunkturaciklusok-es-vallalati-eletciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave